Oliwia Drzazga wicemistrzynią Europy w podnoszeniu ciężarów

Znakomicie rozpoczęły się dla Polski mistrzostwa Europy seniorek i seniorów w podnoszeniu ciężarów w Sofii. W pierwszym dniu wicemistrzynią Europy w kat. 49 kg została sztangistka UMLKS Radomsko Oliwia Drzazga.

Polka ma też srebro za podrzut. To medale numer 800 i 801 (rwanie, podrzut, wyciskanie, dwubój) w historii polskich występów w ME, MŚ i igrzyskach olimpijskich wszystkich kategorii wiekowych.

To największy sukces w karierze tej młodej zawodniczki, mającej na koncie medale mistrzostw świata i ME U17 i U20. Polka uzyskała w dwuboju 170 kg.

Mistrzynią Europy została Rumunka Valentina Cambei – na Starym Kontynencie od kilku lat zdecydowanie poza zasięgiem rywalek w tej wadze. W dwuboju osiągnęła 29 kilogramów więcej od naszej zawodniczki – 199 kg. W rwaniu zaliczyła 90 kg, a w podrzucie 109 kg.

Drzazga po rwaniu, w którym zaliczyła 74 kg, była piąta, ale w podrzucie udało się jej zaliczyć 96 kg i tym podejściem zapewniła sobie awans na drugie miejsce. Oliwia poprawiła aż pięć rekordów Polski! W rwaniu 74 kg to nowy rekord Polski do lat 20 i 23, a w dwuboju 170 kg – seniorek, U23 i U20.

Trzecie miejsce zajęła Irlandka z wietnamskim rodowodem Tham Nguyen 169 kg (74+95).