I Igrzyska Europejskie
Baku 2015


  • I Igrzyska Europejskie rozegrano w dniach 12-28 czerwca.
  • Wystartowało 6067 zawodników z 50 krajów europejskich.
  • Rozdano ponad 700 medali.
  • Polska Reprezentacja liczyła 200 osób.
  • Znicz olimpijski zapalili Ilham Zakiyev i Said Quliyev.
  • Igrzyska otworzył prezydent Azerbejdżanu Ilham Aliyev.
  • W 12 sportach można było walczyć o kwalifikacje do Igrzysk XXXI Olimpiady Rio 2016.

Reprezentacja Polski na I Igrzyska Europejskie BAKU 2015

Skład

Badminton

Miłosz Bochat
Paweł Pietryja
Michał Rogalski
Weronika Grudzina
Aneta Wojtkowska

Jacek Hankiewicz – trener

Boks

Kamil Gardzielik
Maciej Jóźwik
Mateusz Kostecki
Sylwester Kozłowski
Jordan Kuliński
Kazimierz Łęgowski
Mateusz Polski
Sandra Drabik
Lidia Fidura
Aneta Rygielska
Ewelina Wicherska

Jerzy Baraniecki – trener
Paweł Pasiak – trener
Tomasz Potapczyk – trener
Zbigniew Raubo – trener
Zbigniew Górski – Kierownik ekipy

Gimnastyka sportowa

Łukasz Borkowski
Maksim Kowalenko
Roman Kulesza
Gabriela Janik
Katarzyna Jurkowska-Kowalska
Paula Plichta

Leon Biskup – trener
Przemysław Lis – trener

Trampolina

Bartłomiej Hes
Łukasz Tomaszewski

Radosław Walczak – trener

Akrobatyka sportowa

Maciej Zabierowski
Patrycja Kloc
Angelika Kowalewska
Izabela Matias
Alicja Sokołowska

Andrzej Sokołowski – trener
Katarzyna Zabierowska – trener
Barbara Stanisławiszyn – Kierownik ekipy

Judo

Aleksander Beta
Łukasz Błach
Patryk Ciechomski
Łukasz Kiełbasiński
Jakub Kubieniec
Maciej Sarnacki
Damian Szwarnowiecki
Jakub Wójcik
Katarzyna Furmanek
Katarzyna Kłys
Ewa Konieczny
Agata Ozdoba
Agata Perenc
Arleta Podolak
Daria Pogorzelec

Artur Kłys – trener
Adam Maj – trener
Piotr Sadowski – trener
Aneta Szczepańska – trener
Anna Sołoducha – Kierownik ekipy

Kajakarstwo

Denis Ambroziak
Martin Brzeziński
Paweł Florczak
Paweł Kaczmarek
Mariusz Kujawski
Rafał Maroń
Dawid Putto
Paweł Szandrach
Edyta Dzieniszewska-Kierkla
Beata Mikołajczyk
Karolina Naja
Marta Walczykiewicz
Ewelina Wojnarowska

Tomasz Kryk – trener
Uladzimir Parfenovich – trener

Kanadyjkarze

Tomasz Kaczor
Mateusz Kamiński
Michał Kudła

Rafał Rogoziecki – trener
Piotr Markiewicz – Kierownik ekipy
Józef Bejnarowicz – Kierownik ekipy

Karate

Kamil Warda

Maciej Gawłowski – trener
Maciej Sokołowski – Kierownik ekipy

Kolarstwo

Szosowe
Paweł Bernas
Kamil Gradek
Bartłomiej Matysiak
Maciej Paterski
Michał Podlaski
Mateusz Taciak
Monika Brzeźna
Eugenia Bujak
Paulina Guz
Katarzyna Niewiadoma
Anna Plichta

Marek Bajfus – mechanik
Piotr Wadecki – trener
Mariusz Mazur – trener
Wacław Skarul – Kierownik ekipy

MTB
Marek Konwa
Paula Gorycka
Maja Włoszczowska
Monika Żur

Rafał Hebisz – trener
Maciej Wojtowicz – mechanik

Łucznictwo

Sławomir Napłoszek
Marek Szafran
Rafał Wojtkowiak
Wioleta Myszor
Natalia Leśniak
Adriana Żurańska

Jan Lach – trener
Jarosław Walaszek – trener
Zdzisław Kozłowski – Kierownik ekipy

Piłka Siatkowa

Halowa
Adrian Buchowski
Dawid Dryja
Wojciech Ferens
Bartłomiej Grzechnik
Michał Kędzierski
Dawid Konarski
Grzegorz Kosok
Adam Kowalski
Jan Nowakowski
Szymon Romać
Aleksander Śliwka
Artur Szalpuk
Paweł Woicki
Damian Wojtaszek
Agnieszka Bednarek-Kasza
Izabela Bełcik
Agata Durajczyk
Agnieszka Kąkolewska
Natalia Kurnikowska
Anna Miros
Daria Paszek
Sylwia Pycia
Agata Sawicka
Katarzyna Skowrońska-Dolata
Maja Tokarska
Anna Werblińska
Joanna Wołosz
Katarzyna Zaroślińska

Mieszko Gogol – II trener
Andrzej Kowal – I trener
Błażej Krzyształowicz – II trener
Jacek Nawrocki – I trener
Paweł Pyziak – Kierownik Ekipy
Karol Rędzioch – Statystyk
Eduardo Romero – trener przygotowania fizycznego
Radosław Wodziński – Statystyk
Andrzej Zahorski – trener przygotowania fizycznego

Plażowa
Maciej Kosiak
Maciej Rudol
Karolina Baran
Jagoda Gruszczyńska
Katarzyna Kociołek
Dorota Strąg

Violetta Bakoś – trener
Sławomir Robert – trener
Damian Wojtasik – trener

Pływanie

Patryk Adamczyk
Jacek Arentewicz
Mateusz Arndt
Michał Brzuś
Damian Chrzanowski
Michał Chudy
Juliusz Gosieniecki
Filip Hodur
Wiktor Jaszczak
Jakub Książek
Dawid Murzyn
Dawid Pietrzak
Paweł Sendyk
Jakub Skierka
Adam Staniszewski
Wojciech Ulatowski
Karol Zbutowicz
Mateusz Żurawicz
Julia Adamczyk
Gabriela Bernat
Natalia Fryckowska
Julia Gus
Julia Klonowska
Adrianna Niewiadomska
Paulina Piechota
Katarzyna Rogowska
Magdalena Roman

Przemysław Czoków – trener
Tomasz Grabysa – trener
Jerzy Troszczyński – trener
Piotr Woźnicki – trener
Arkadiusz Zalewski – trener
Andrzej Kowalski – Kierownik ekipy

Pływanie synchroniczne

Wiktoria Grabowska
Swietłana Szczepańska

Helena Szczepańska – trener

Skoki do wody

Krystian Sawicki
Dominika Bąk
Dominika Mirowska
Kaja Skrzek
Anna Taciak

Grzegorz Kozdrański – trener
Bartłomiej Krynicki – trener

Sambo

Sebastian Cieślik

Oleksandr Gorbatiuk – trener

Strzelectwo Sportowe

Konrad Białek
Piotr Daniluk
Kamil Gersten
Wojciech Knapik
Piotr Kowalczyk
Dawid Migała
Jakub Trzebiński
Klaudia Breś
Aleksandra Jarmolińska
Agnieszka Nagay
Paula Wrońska

Andrzej Kijowski – trener
Wiesław Gawlikowski – trener
Cezary Staniszewski – trener
Jolanta Samulewicz – trener
Tomasz Kwiecień – Kierownik ekipy

Szermierka

Floret
Michał Janda
Paweł Kawiecki
Leszek Rajski
Jakub Surwiłło
Julia Chrzanowska
Natalia Gołębiowska
Anna Szymczak
Julia Walczyk

Piotr Majewski – trener
Aleksander Borkowski – trener

Szabla
Adam Skrodzki
Karolina Kaleta
Magdalena Pasternak
Angelika Wątor
Martyna Wątora

Ryszard Czaja – trener
Norbert Jaskot – trener

Szpada
Radosław Zawrotniak
Ewa Nelip

Piotr Hammer – trener
Mariusz Kosman – trener

Taekwondo Olimpijskie

Piotr Hatowski
Piotr Paziński
Karol Robak
Eryk Rodzik
Aleksandra Kowalczuk
Aleksandra Krzemieniecka

Marcin Chorzelewski – trener
Tomasz Pyciarz – trener
Artur Chmielarz – Kierownik ekipy

Tenis Stołowy

Jakub Dyjas
Daniel Górak
Zengyi Wang
Katarzyna Grzybowska
Li Qian
Natalia Partyka

Michał Dziubański – trener
Tomasz Krzeszewski – trener
Kinga Stefańska – asystent trenera
Wojciech Waldowski – Kierownik ekipy

Triathlon

Mateusz Rak
Miłosz Sowiński
Maria Cześnik
Agnieszka Jerzyk
Paulina Kotfica

Paweł Barszowski – trener
Tomasz Kowalski – trener
Wojciech Olejniczak – Kierownik ekipy

Zapasy

Styl klasyczny
Arkadiusz Gucik
Mateusz Bernatek
Daniel Rutkowski
Mateusz Wolny
Damian Janikowski
Łukasz Konera

Ryszard Wolny – trener
Julian Kwit – trener

Styl wolny
Radosław Baran
Robert Baran
Krzysztof Bieńkowski
Krystian Brzozowski
Magomedmurad Gadzhiev
Radosław Marcinkiewicz
Paulina Grabowska
Katarzyna Krawczyk
Iwona Matkowska
Monika Michalik
Daria Osocka
Agnieszka Wieszczek-Kordus
Roksana Zasina

Yusup Abdusalamov – trener
Zygmunt Kret – trener
Krzysztof Ołenczyn – trener
Władysław Stecyk – trener
Grzegorz Pieronkiewicz – Kierownik ekipy

Chorążym reprezentacji Polski był siatkarz Dawid Konarski.

Klasyfikacja medalowa

    
   
1.Rosja164794045
2.Azerbejdżan56211520
3.Wlk. Brytania47181019
     
19.Polska202810

Medale Polaków (20)

Złote

Angelika Wątor

(szermierka, szabla ind.)

Marta Walczykiewicz

(kajakarstwo, K1-200 m)

Srebrne

A.Bednarek-Kasza, I.Bełcik, A.Durajczyk, A.Kąkolewska,
N.Kurnikowska, A.Miros, D.Paszek, S.Pycia,
A.Sawicka, K.Skowrońska-Dolata, M.Tokarska
A.Werblińska, J.Wołosz, K.Zaroślińska

(siatkówka)

Sandra Drabik

(boks, 51 kg)

Paweł Sendyk

(pływanie, 50 m st. motylkowym)

Katarzyna Niewiadoma

(kolarstwo szosowe)

Magomedmurad Gadżijew

(zapasy, 70 kg)

Karol Robak

(taekwondo, 68 kg)

Roksana Zasina

(zapasy, 53 kg)

Katarzyna Krawczyk

(zapasy, 55 kg)

Brązowe

J.Skierka, M.Chudy, J.Arentewicz, P.Sendyk

(pływanie, 4×100 m st. zm.)

Karol Zbutowicz

(pływanie, 400 m st. zm.)

Mateusz Polski

(boks, 60 kg)

Aneta Rygielska

(boks, 64 kg)

Lidia Fidura

(boks, 75 kg)

Radosław Marcinkiewicz

(zapasy, 86 kg)

Ewelina Wojnarowska

(kajakarstwo, K1 500 m)

K.Naja, E.Dzieniszewska-Kierkla, B.Mikołajczyk, E.Wojnarowska

(kajakarstwo, K4 500 m)

Maja Włoszczowska

(kolarstwo górskie, MTB)

Iwona Matkowska

(zapasy, 48 kg)