II Igrzyska Europejskie
Mińsk 2019


  • II Igrzyska Europejskie rozegrano w dniach 21-30 czerwca.
  • Wystartowało 4082 zawodników z 50 krajów europejskich.
  • Rozdano ponad 200 kompletów medali.
  • Polska Reprezentacja liczyła 151 sportowców (71 zawodniczek i 80 zawodników).
  • Przysięgę w imieniu sportowców złożyła Wasilisa Marzaluk, a w imieniu sędziów Artur Fando.
  • Znicz olimpijski zapalili białoruscy medaliści olimpijscy: Darja Domraczewa, Julija Nieściarenka, Raman Piatruszenka, Dmitrij Dowgalonok, Nadieżda Skardino, Alaksiej Hryszyn, Maks Mirny.
  • Igrzyska otworzył prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka.
  • Zawodnicy rywalizowali w 15 dyscyplinach sportowych.
  • W 8 sportach można było walczyć o kwalifikacje do Igrzysk XXXII Olimpiady Tokio 2020.

Reprezentacja Polski na II Igrzyska Europejskie MIŃSK 2019

Skład

Badminton

Michał Rogalski
Adam Cwalina
Miłosz Bochat
Paweł Śmiłowski
Magdalena Świerczyńska

Kim Young Man – trener
Robert Mateusiak – trener
Jakub Mikołajczyk – lekarz/fizjoterapeuta
Lech Szargiej – Kierownik ekipy

Boks

Sandra Drabik
Aneta Rygielska
Karolina Koszewska
Elżbieta Wójcik
Jakub Słomiński
Radomir Obruśniak
Damian Durkacz
Adam Kulik
Jarosław Iwanow
Mateusz Goiński
Rafał Perczyński
Filip Wąchała
Tomasz Niedźwiecki

Karolina Michalczuk – trenerka kobiet
Ireneusz Przywara – trener mężczyzn
Jerzy Baraniecki – trener współpracujący
Sławomir Danaj – fizjoterapeuta
Grzegorz Nowaczek – Kierownik ekipy

Gimnastyka sportowa

Gabriela Janik
Łukasz Borkowski

Piotr Mikołajek – trener

Trampolina

Artur Zakrzewski
Łukasz Jaworski

Radosław Walczak – trener
Józef Ślusarek – trener

Akrobatyka sportowa

Filip Bucki
Julia Fajur

Renata Firak – trener
Amir Mozes – choreograf
Barbara Stanisławiszyn – Kierownik ekipy

Judo

Agata Perenc
Karolina Pieńkowska
Anna Borowska
Julia Kowalczyk
Agata Ozdoba-Błach
Karolina Tałach
Daria Pogorzelec
Beata Pacut
Patryk Wawrzyczek
Wiktor Mrówczyński
Damian Szwarnowiecki
Damian Stępień
Piotr Kuczera
Rafał Kozłowski
Iwo Baraniewski
Maciej Sarnacki

Mirosław Błachnio – trener
Jarosław Wołowicz – trener
Adam Maj – trener
Przemysław Matyjaszek – trener
Radosław Górski – lekarz
Mikołaj Trześniewski – fizjoterapeuta
Rafał Binda – fizjoterapeuta
Marek Graczyk – psycholog
Jacek Zawadka – Kierownik ekipy

Kajakarstwo

Norbert Kuczyński
Bartosz Stabno
Rafał Rosolski
Martin Brzeziński
Paweł Kaczmarek
Piotr Mazur
Przemysław Korsak
Dawid Putto
Karolina Naja
Anna Puławska
Katarzyna Kołodziejczyk
Justyna Iskrzycka
Helena Wiśniewska
Małgorzata Puławska
Marta Walczykiewicz

Kajakarstwo – kanadyjkarze

Michał Łubniewski
Tomasz Kaczor
Mateusz Kamiński
Michał Kudła
Dorota Borowska
Sylwia Szczerbińska
Magda Stanny

Mariusz Słowiński – trener
Tomasz Kryk – trener
Michał Śliwiński – trener
Mariusz Szałkowski – trener
Andrzej Rakowski – lekarz
Anatoly Hupalo – fizjoterapeuta
Monika Adamska – fizjoterapeuta
Leszek Zaniewski – fizjoterapeuta
Wojciech Kudlik – zastępca kierownika ekipy
Tadeusz Wróblewski – Kierownik ekipy

Karate

Dorota Banaszczyk

Maciej Gawłowski – trener
Paweł Połtorzecki – Kierownik ekipy

Kolarstwo szosowe

Monika Brzeźna
Małgorzata Jasińska
Marta Lach
Agnieszka Skalniak
Katarzyna Wilkos

Mariusz Mazur – trener
Dorian Bartkiewicz – mechanik
Łukasz Kuzik – fizjoterapeuta
Ewa Wonko – lekarz

Kolarstwo torowe

Mateusz Rudyk
Rafał Sarnecki
Krzysztof Maksel
Maciej Bielecki
Patryk Rajkowski
Urszula Łoś
Marlena Karwacka
Julita Jagodzińska
Nikola Sibiak
Aleksandra Tołomanow
Daniel Staniszewski
Szymon Krawczyk
Damian Sławek
Filip Prokopyszyn
Wojciech Pszczolarski
Nikol Płosaj
Karolina Karasiewicz
Katarzyna Pawłowska
Justyna Kaczkowska
Karolina Lipiejko
Oliwia Majewska

Igor Krymski – trener
Daniel Meszka – trener
Jacek Kasprzak – trener
Grzegorz Ratajczyk – trener
Sebastian Malecki – trener
Dariusz Mikrut – mechanik
Lucjusz Kardaś – mechanik
Wasyl Didkowskij – fizjoterapeuta
Natalia Mazur – fizjoterapeuta

Koszykówka 3×3

Maciej Adamkiewicz
Mariusz Konopatzki
Wojciech Pisarczyk
Michał Wojtyński

Kazimierz Rozwadowski – trener
Michał Wesołowski – fizjoterapeuta

Lekkoatletyka

Urszula Bhebhe
Karolina Bołdysz
Dominka Dabulis
Angelika Faka
Mariola Karaś
Marta Kąkol
Małgorzata Linkiewicz
Aleksandra Lubicka
Katarzyna Tuniewicz
Ewelina Wyszczelska
Magdalena Żebrowska
Maciej Brzeziński
Bartłomiej Czajkowski
Artur Noga
Bartosz Rożnowski
Karol Hoffmann
Jakub Adamczyk
Michał Galikowski
Adam Czerwiński
Mariusz Jurczyk

Michał Łukasiak – trener
Artur Gąsiewski – trener
Henryk Olszewski – Kierownik ekipy

Łucznictwo

Sylwia Zyzańska
Kacper Sierakowski
Łukasz Przybylski

Serhij Antonow – trener
Kazimierz Kocik – trener
Zygmunt Pluta – Kierownik ekipy

Sambo

Magdalena Jarkowska

Wołodymyr Nakoniecznyj – trener
Oleksandr Gorbatiuk – Kierownik ekipy

Strzelectwo sportowe

Tomasz Bartnik
Katarzyna Komorowska
Agnieszka Nagay
Klaudia Breś
Joanna Tomala
Beata Bartków-Kwiatkowska
Oskar Miliwek
Szymon Wojtyna
Piotr Daniluk
Aleksandra Jarmolińska
Natalia Szamrej
Sandra Bernal
Piotr Kowalczyk
Jakub Werys

Andrzej Kijowski – trener
Jolanta Samulewicz – trener
Cezary Staniszewski – trener
Wiesław Gawlikowski – trener
Monika Skrzypiec-Spring – lekarz
Edmund Cichomski – fizjoterapeuta
Tomasz Kwiecień – Kierownik ekipy

Tenis stołowy

Qian Li
Natalia Partyka
Natalia Bajor
Jakub Dyjas
Marek Badowski

Zbigniew Nęcek – trener
Tomasz Krzeszewski – trener
Kinga Stefańska – trener
Magdalena Zawalska – fizoterapeuta
Dariusz Szumacher – Kierownik ekipy

Zapasy

Styl klasyczny
Mateusz Bernatek
Edgar Babayan
Arkadiusz Kułynycz
Rafał Płowiec

Styl wolny
Krzysztof Bieńkowski
Magomedmurad Gadżijew
Radosław Baran
Robert Baran
Zbigniew Baranowski

Kobiety
Anna Łukasiak
Paula Kozłow
Jowita Wrzesień
Katarzyna Mądrowska
Agnieszka Wieszczek-Kordus
Daria Osocka

Włodzimierz Zawadzki – trener mężczyzn stylu klasycznego
Piotr Stępień – trener mężczyzn stylu klasycznego
Yusup Abdusalamow – trener mężczyzn stylu wolnego
Wojciech Sadowski – trener mężczyzn stylu wolnego
Piotr Krajewski – trener kobiet
Igor Lobas – trener kobiet
Adam Jakubowski – lekarz
Jarosław Świderski – fizjoterapeuta
Andrzej Supron – Kierownik ekipy

Chorążym reprezentacji Polski była pięściarka Sandra Drabik.

Klasyfikacja medalowa

    
   
1.Rosja109442441
2.Białoruś68231629
3.Ukraina52161719
     
22.Polska143110

Medale dla Polski (14)

Złote

Karolina Koszewska

(boks, -69 kg)

Artur Zakrzewski/Łukasz Jaworski

(gimnastyka, skoki synchroniczne na trampolinie)

Tomasz Kaczor

(kajakarstwo, C1 1000m)

Srebrny

Filip Prokopyszyn

(kolarstwo torowe, scratch)

Brązowe

K.Naja, K.Kołodziejczyk, A.Puławska, H.Wiśniewska

(kajakarstwo, K4 500m)

Marta Walczykiewicz

(kajakarstwo, K1 200m)

Dorota Borowska

(kajakarstwo, C1 200m)

J.Kaczkowska, K.Karasiewicz, K.Pawłowska, N.Płosaj

(kolarstwo torowe, wyścig druż. na dochodzenie)

Qian Li, N.Partyka, N.Bajor

(tenis stołowy, drużynowo)

Krzysztof Maksel

(kolarstwo torowe, 1 km)

Sandra Drabik

(boks, -51 kg)

Elżbieta Wójcik

(boks, -75 kg)

Arkadiusz Kułynycz

(zapasy, styl klasyczny, -87 kg)

Daniel Staniszewski

(kolarstwo torowe, omnium)