Pamiętamy!

4 lata temu odeszła Irena Szewińska. W kolejną rocznicę śmierci, na grobie – w dowód pamięci o niej, jej roli i zasługach dla Ruchu Olimpijskiego i polskiego sportu – Kierownictwo i Pracownicy PKOl złożyli kwiaty.

Najwybitniejsza polska lekkoatletka ma w dorobku siedem medali igrzysk olimpijskich – 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe – czym nie ma sobie równych wśród polskich sportowców. Wielokrotnie ustanawiała rekordy świata, triumfowała w szeregu rankingów i plebiscytów – zarówno krajowych jak i międzynarodowych.

Irena Szewińska

Po zakończeniu kariery sportowej Irena Szewińska zaangażowała się w pracę w organizacjach sportowych. Była prezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, członkinią Rady Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych IAAF, a także wiceprezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Działała w Towarzystwie Olimpijczyków Polskich i Polskim Stowarzyszeniu Sportu Kobiet. Od 1998 r. była członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, na Igrzyskach Olimpijskich wielokrotnie wręczała medale polskim sportowcom.

Za wybitne osiągnięcia sportowe i społeczną aktywność w ruchu sportowym otrzymała wysokie odznaczenia państwowe, w tym – Order Orła Białego. Była też jedną z pierwszych osób wyróżnionych Orderem Zasługi Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

– Pamiętamy o Irenie – nie tylko jej wybitnych sportowych osiągnięciach i zaangażowaniu w Ruch Olimpijski, ale też jako o człowieku – niezwykle ciepłym, życzliwym, serdecznym i zawsze optymistycznym. Irena Szewińska do końca miała w sobie duch sportowej walki. Nigdy nie mówiła o swoich problemach. Cieszyła się swoją rolą w PKOl I MKOl oraz każdą chwilą z bliskimi. Taką ją właśnie pamiętamy. W tym dniu łączymy się z rodziną Ireny –zapewniając, że jest w naszej pamięci – mówi Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Irena Szewińska zmarła 29 czerwca 2018, po długiej walce z chorobą. Miała 72 lata.