Paryż 2024: kwalifikacje olimpijskie w siatkówce – Polska wśród gospodarzy

Jak poinformował Polski Związek Piłki Siatkowej, potwierdzono wszystkie kraje, które będą gospodarzami kwalifikacji do olimpijskich turniejów siatkówki kobiet i mężczyzn podczas Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024. Jest wśród nich Polska.

Volleyball World i Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) potwierdziły już komplet organizatorów turniejów FIVB Road To Paris Qualifier, zaplanowanych na jesień tego roku. Polska, Brazylia i Chiny dołączą do Japonii jako kraje goszczące najlepsze drużyny świata, które będą zaciekle rywalizować o prawo startu w igrzyskach olimpijskich.

Polska, Chiny i Japonia zorganizują zawody siatkarek w dniach 16-24 września, a Brazylia, Chiny i Japonia będą gospodarzami olimpijskich turniejów kwalifikacyjnych siatkarzy od 30 września do 8 października 2023 r.

Składy grup zostaną ustalone podczas ceremonii losowania, która odbędzie się w Lozannie w Szwajcarii 17 marca o 13:00. Transmisja z wydarzenia będzie dostępna na całym świecie.

– Cieszę się, że tak znakomity skład gospodarzy zapewnił sobie organizację tegorocznych olimpijskich turniejów kwalifikacyjnych – komentował prezydent FIVB Ary S. Graça F°. – Wszyscy gospodarze mają imponujące referencje i serdecznie powitają sportowców w tych tak wyczekiwanych kwalifikacjach. Jestem pewien, że wszystkie sześć wydarzeń będzie wspaniałym świętem dla naszego sportu i kibiców, podczas gdy 24 najlepsze drużyny będą walczyć o sześć biletów na igrzyska olimpijskie.

W podobnym tonie o krajach-gospodarzach wypowiadał się dyrektor generalny Volleyball World, Finn Taylor, mówiąc: – Brazylia, Chiny, Japonia i Polska to ogromne rynki dla naszego sportu. Doskonale wiemy, jak bardzo ich kibice pasjonują się siatkówką i cieszymy się, że możemy wprowadzić jeszcze więcej ekscytujących rozgrywek siatkarskich w tych krajach.

SYSTEM KWALIFIKACJI OLIMPIJSKICH PARYŻ 2024

Udział w olimpijskich turniejach siatkówki w Paryżu weźmie po dwanaście drużyn z każdej płci. Francja, aktualny mistrz olimpijski w siatkówce mężczyzn, jako gospodarz zapewniła już sobie miejsce zarówno w rozgrywkach mężczyzn, jak i kobiet. Pozostałe miejsca zostaną przyznane w dwuetapowym procesie kwalifikacyjnym, który ma zapewnić udział w imprezie najlepszym siatkarskim reprezentacjom przy zachowaniu „zasady uniwersalności”.

Sześć miejsc olimpijskich dla każdej płci będzie stawką olimpijskich turniejów kwalifikacyjnych, w których 24 najlepsze (według Światowego Rankingu FIVB) drużyny, które jeszcze nie zakwalifikowały się do igrzysk, zostaną podzielone na trzy pule po osiem drużyn. Dwie najlepsze drużyny z każdej puli zakwalifikują się następnie do Paryża 2024.

Pozostałe pięć miejsc olimpijskich z podziałem na płeć zostanie obsadzonych poprzez wyłonienie pięciu najlepszych, jeszcze niezakwalifikowanych drużyn według Światowego Rankingu FIVB na koniec fazy wstępnej Siatkarskiej Ligi Narodów 2024. Aby zagwarantować zasadę uniwersalności, drużyny te zostaną wybrane z następującym pierwszeństwem:

  1. Reprezentacja z kontynentu(ów) bez zakwalifikowanego zespołu
  2. Najlepszy(e) zespół(y) jeszcze nie zakwalifikowany(e).

PZPS
Fot.: PKOl – Szymon Sikora