Pekin 2022: Olimpijski ogień znów płonie

W poniedziałek w starożytnej Olimpii zapłonął olimpijski ogień, który rozpoczął swoją drogę do Chin. Pochodnia, od której zostanie rozpalony znicz olimpijski XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022, dotrze do stolicy Chin 4 lutego podczas ceremonii otwarcia igrzysk.

W uroczystości udział wzięli m.in.: Prezydent Grecji – Pani Ekaterini Sakielaropulu, Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach, Przewodniczący Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich Spyros Capralos, członkowie Komitetu Wykonawczego MKOl oraz Przewodniczący Komisji Koordynacyjnej MKOl w Pekinie 2022 Juan Antonio Samaranch. Delegacji chińskiej przewodniczył Wiceprzewodniczący MKOl, specjalny przedstawiciel i wiceprezydent Komitetu Organizacyjnego Pekin 2022 oraz Wiceprzewodniczący Chińskiego Komitetu Olimpijskiego Yu Zaiqing.

W rolę kapłanki świątyni Hery, która od promieni słonecznych zapaliła pochodnię, wcieliła się grecka aktorka Xanthi Georgiou. Pierwszym sportowcem, który dostąpił zaszczytu niesienia ognia był grecki narciarz alpejski Ioannis Antoniou, olimpijczyk z Soczi (2014), który był już członkiem sztafety przed rosyjskimi igrzyskami. Ogień od greckiego zawodnika przejął Li Jiajun – zdobywca pięciu medali w łyżwiarstwie szybkim podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1998, 2002 i 2006 (dwa srebrne i trzy brązowe).

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią COVID-19 uroczystość odbyła się bez udziału publiczności, a ogień nie będzie przemierzał Grecji – jak to tradycyjnie się odbywa – tylko zostanie przewieziony bezpośrednio do Aten. Tam, 19 października na Stadionie Panateńskim, zostanie przekazany chińskiej delegacji.

Ceremonia powitalna odbędzie się w Pekinie 20 października, a następnie płomień wyruszy w trasę, aby 4 lutego dotrzeć na Stadion Olimpijski podczas ceremonii otwarcia XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022, które jak do tej pory mają być najbardziej zrównoważonymi pod względem płci. Wystartuje w nich 2900 sportowców reprezentujących 85 Narodowych Komitetów Olimpijskich.

Tym samym Pekin zostanie pierwszym w historii miastem, które zorganizuje zarówno letnią, jak i zimową edycję  igrzysk olimpijskich. Gospodarzem letnich był w 2008 roku.

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 odbędą się w dniach 4-20 lutego 2022 roku.

Biuro Komunikacji PKOl
Fot.: Olympic Channel, IOC