Sponsorzy PKOl
i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej

Polski Komitet Olimpijski to autonomiczne, ogólnopolskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych. Posiada wyłączne prawo do używania i upoważnienia do wykorzystywania symboliki olimpijskiej określonej w Karcie Olimpijskiej oraz nazw „Igrzyska Olimpijskie” i „Komitet Olimpijski” na terytorium Polski. Źródłem finansowania naszej działalności są środki pozyskiwane z umów sponsorskich. Dzięki wsparciu Sponsorów i Partnerów Polski Komitet Olimpijski otrzymuje stabilne i długofalowe wsparcie finansowe, które pozwala na udział polskich sportowców w Igrzyskach Olimpijskich, działania związane z edukacją olimpijską, opieką nad olimpijczykami, promocję wartości olimpijskich oraz idei fair play i propagowanie zdrowego, sportowego stylu życia.

PKN ORLEN – SPONSOR STRATEGICZNY

PKN ORLEN jest nowoczesnym graczem na rynku paliw i energetyki, największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, Platts TOP250 czy Thompson Reuters TOP100. Grupa ORLEN prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie.

Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. PKN ORLEN jest również liczącym się graczem na rynku energii w Polsce, a zarazem największym przemysłowym producentem energii elektrycznej.  W obszarze wydobycia Koncern dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu.

PKN ORLEN jest największym mecenasem sportu w Polsce. Współpraca PKN ORLEN z PKOl rozpoczęła się w 2004 roku.  W 2017 roku spółka została Sponsorem Strategicznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej i Polskiego Ruchu Olimpijskiego. PKN ORLEN został również Mecenasem Obchodów 100-lecia PKOl.


TOTALIZATOR SPORTOWY – SPONSOR GENERALNY

Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i zasłużonych dla sportu polskich spółek. Działa nieprzerwanie od ponad 60 lat. Spółka powstała by gromadzić środki, z których finansowano remonty i budowy obiektów oraz urządzeń sportowych. Później do zadań Totalizatora Sportowego doszło też przekazywanie funduszy na szeroko rozumianą kulturę narodową. Dziś spółka jest jednym z najważniejszych filarów wspierających te dwie dziedziny życia społecznego.

Obecnie Totalizator realizuje zadanie wsparcia polskiego sportu na kilku poziomach: przekazuje środki z dopłat do gier liczbowych i loterii pieniężnych; wspiera wybrane organizacje, kluby i wydarzenia sportowe ze środków własnych; prowadzi działania mające na celu wyszukiwanie i szkolenie sportowych talentów. Totalizator Sportowy zaangażował się w Sponsoring Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej już w 1994 roku, kiedy to wspierał polskich olimpijczyków na Igrzyskach Olimpijskich w Lillehammer 1994.


ENEA – SPONSOR

logotyp

Grupa Enea to jeden z liderów polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej. Zarządza pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę Klienta. Odpowiada za bezpieczne dostawy energii do 2,5 mln klientów.

Do Grupy Enea należą dwie ważne elektrownie systemowe: Elektrownia Kozienice i Elektrownia Połaniec. W ramach Grupy działa również Lubelski Węgiel Bogdanka – kopalnia jest głównym dostawcą surowca do należących do Grupy elektrowni. Działalność Grupy Enea obejmuje również energetykę cieplną w zakładach w Białymstoku, Obornikach i Pile. Grupa Enea angażuje się w projekty sportowe, edukacyjne i kulturalne. Jako jedna z pierwszych firm w Polsce przyjęła Strategię Odpowiedzialnego Biznesu (CSR).


4F – SPONSOR KOLEKCJI OLIMPIJSKIEJ

logotyp

Spółka OTCF to polska firma zbudowana na pasji do sportu. Specjalizuje się w tworzeniu, produkcji i sprzedaży odzieży sportowej i akcesoriów dla konsumentów oraz dla sportu zawodowego. W swoim portfolio ma markę 4F, 4F Junior oraz Outhorn, a także multibrandowe sklepy sportowe 4Faces.

Współpraca marki 4F i Polskiego Komitetu Olimpijskiego trwa od 2008 roku. Spółka OTCF dostarczyła kolekcje olimpijskie podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver w 2010 roku, Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku, Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016, Zimowych w Soczi w 2014 roku oraz na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pyeongchang 2018.