Półfinały turnieju piłki ręcznej plażowej nie dla reprezentantów Polski

Polscy reprezentanci w piłce ręcznej plażowej nie wywalczą medali III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Biało-czerwoni przegrali środowe ćwierćfinały – Polki nie dały rady Niemkom, a Polacy nieznacznie ulegli Węgrom.

Jako pierwsze do boju o miejsce w półfinale turnieju stanęły szczypiornistki. Biało-czerwone czekało bardzo trudne zadanie – Niemki przyleciały bowiem na igrzyska w składzie, w którym znalazło się pięć złotych medalistek rozegranych miesiąc temu mistrzostw Europy w portugalskim Nazare. I rzeczywiście, rywalki nie dały naszym zawodniczkom szans, wysoko wygrywając oba sety – 22:14 i 32:16.

– Były od nas o klasę lepsze. Nie przypominam sobie, żeby w tym sezonie jakakolwiek drużyna rzuciła nam ponad 30 punktów w secie, a im się to udało. Nie wyszedł nam ten mecz, zupełnie – przyznała Iwona Niedźwiedź.

Bliżej sukcesu była z kolei kadra mężczyzn, której również przyszło zmierzyć się z mistrzami Europy. Początkowo Polacy grać mieli w ćwierćfinale z Niemcami, ale po zamieszaniu związanym z powtórzeniem końcówki grupowego meczu z Norwegią, ostatecznie trafili na Węgrów. Pierwszy set zdominowali rywale, wygrywając go 25:16. W drugim lepsi byli Polacy, niemal równo z końcową syreną zdobywając za sprawą Tymona Ponto punkt na wagę seta (21:20). O awansie miały więc zadecydować shoot-outy. W tych, niestety, górą byli Węgrzy (6:4).

Ćwierćfinałowe porażki nie oznaczają końca występów obu naszych reprezentacji w turnieju. W czwartek Polki i Polacy rozegrają jeszcze po dwa mecze i w zależności od wyniku pierwszego, później zagrają o 5. lub 7. miejsce. Polki zmierzą się z Portugalkami, a Polacy z Norwegami.

W pozostałych ćwierćfinałowych spotkaniach nie zabrakło niespodzianek. Zaskakujących porażek doznały niepokonane w fazie grupowej wicemistrzynie Europy Holenderki (przegrały z Norweżkami) oraz Chorwaci, którzy po trzech zwycięstwach w grupie, w meczu o półfinał ulegli Duńczykom 1:2. Do najlepszej czwórki awansowali też Portugalczycy (wygrali z Norwegami 2:1), którzy z kolei w fazie grupowej przegrali wszystkie trzy mecze.