Polka zdobyła złoto Igrzysk Europejskich we florecie

Florecistka Julia Walczyk-Klimaszyk wytrzymała presję i zdobyła złoty medal podczas Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.

Polka była faworytką. Aby dotrzeć do ćwierćfinału, pokonała Dorję Blazic (CRO) 15-7 i Katę Kondricz (HUN) 15-7. W ćwierćfinale Walczyk-Klimaszyk zmierzyła się z Lior Druck (ISR) w wyrównanym pojedynku, który zawodniczka z Poznania wygrała 15-13 i awansowała do półfinału, gdzie jej przeciwniczką była Malina Calugreanu (ROU). W tym pojedynku górą była Polka, ale mimo to Rumunka była zadowolona. – To był jeden z najlepszych występów w moim życiu – powiedziała na konferencji.

Julia Walczyk-Klimaszyk

W finale Polka niesiona była dopingiem, szybko objęła prowadzenie i nie oddała go już do końca. – To niesamowite wygrać tutaj, w Krakowie i mieć wsparcie mojej rodziny oraz kibiców. Z Florą nigdy nie jest łatwo, ale za każdym razem, gdy byłam zmęczona, tłum dawał mi wiele energii – podkreślała Polka.

Niespodzianką zawodów był brązowy medal 14-letniej Gili Kuritzky (ISR). Zajmująca 250. miejsce zawodniczka wyeliminowała uznane szermierki, takie jak Kristina Petrova (UKR) i Erica Cipressa (ITA) w drodze do sensacyjnego zdobycia medalu.

Świetnie zaprezentował się także nasz szablista – Krzysztof Kaczkowski. Polak walczył dzielnie aż dotarł do finału. Tam niestety musiał uznać wyższość rywala Sadro Bazadze z Gruzji. Jednak srebro IE to także świetny wynik.

Krzysztof Kaczkowski

Zawodniczki wkrótce powrócą do Tauron Areny, aby wziąć udział w zawodach drużynowych, które będą również kwalifikacją olimpijską.

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 to największe multidyscyplinarne wydarzenie sportowe w Europie w 2023 roku. Ponad 7 tysięcy sportowców rywalizuje w 26 dyscyplinach sportowych i 29 dyscyplinach o 253 złote medale. Co więcej, Igrzyska Europejskie 2023 są częścią procesu kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 2024 w 19 dyscyplinach sportowych. To wielkie święto sportu rozpocznie się ceremonią otwarcia w Krakowie 21 czerwca. Ceremonia zamknięcia odbędzie się 2 lipca.

Fot.: PKOl – Szymon Sikora