Roksana Słupek bliska kwalifikacji olimpijskiej

Polska triathlonistka Roksana Słupek zajęła 4. miejsce podczas Pucharu Świata w Uzbekistanie. Ten start może dać Polce „przepustkę” na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, jednak do pełni szczęścia musi poczekać do końca przyszłego tygodnia, kiedy zakończy się okienko kwalifikacyjne.

Roksana aktualnie wyprzedza w rankingu kwalifikacyjnym swoje bezpośrednie rywalki do wyjazdu do Francji: Turczynkę Sinem Franciscę Tous Serverę i Słowaczki – Zuzannę Michalickovą i Ivanę Kuriackovą.

Puchar Świata w Samarkand odbył się na dystansie standard czyli 1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze i 10 km biegu. To dokładnie taki dystans jaki zostanie rozegrany w Paryżu. Roksana po raz trzeci z rzędu potwierdziła swoją wysoką dyspozycję na imprezie tej rangi. Wcześniej zajęła 3. miejsce w Chinach i 6. w Australii.

Czwarte miejsce daje Polce przewagę nad wspomnianymi rywalkami przed ostatnim etapem kwalifikacji, który zostanie rozegrany już za tydzień na Sadrynii w Cagliari w ramach Serii Mistrzostw Świata.

– Weekendowy start kwalifikacyjny dla sztafet w Huatulco i wyścig indywidualny Pucharu Świata w Samarkand poszły po myśli liczących punkty. Jednak bez fantastycznej formy Roksany Słupek liczenie punktów nie miałoby sensu. Nasza zawodniczka kontynuuje serię wyśmienitych startów, które znacznie przybliżają ją do końcowego sukcesu jakim jest kwalifikacja na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Teraz czas na postawienie kropki nad „i” podczas wyścigu World Triathlon Championships Series w Cagliari – powiedział Paweł Młynarczyk, wiceprezes Polskiego Związku Triathlonu.

Przypomnijmy, że kwalifikacja do igrzysk olimpijskich w triathlonie trwa dwa lata od 27 maja 2022 do 27 maja 2024. Do rankingu końcowego liczy się 12 najwyżej punktowanych startów zebranych przez okres dwóch lat. Triathloniści będą walczyć w Paryżu na przełomie lipca i sierpnia na dystansie standard, czyli 1,5 km pływania – 40 km jazdy na rowerze – 10 km biegu.

Polski Związek Triathlonu