Stambuł 2023: siedem medali Polaków w HME w la

Ostatni dzień rozgrywanych w stambulskiej hali Ataköy Atletizm Salonu mistrzostw Europy w lekkoatletyce przyniósł polskiej reprezentacji trzy medale – srebrne wywalczyli tyczkarz Piotr Lisek oraz specjalista od biegu na 60 metrów przez płotki Jakub Szymański. Brązowe medale zdobyły panie ze sztafety 4 x 400 metrów.

Reprezentacja Polski, której generalnym sponsorem jest PKN ORLEN, kończy mistrzostwa w Stambule z siedmioma medalami (cztery srebra i trzy brązy). Taką samą liczbą medali mogą poszczycić się tylko zwycięzcy klasyfikacji medalowej, czyli Holendrzy.

Do Stambułu miał nie jechać, a ostatecznie zdobył srebro. Piotr Lisek konkurs tyczkarzy rozpoczął od pokonania poprzeczki zawieszonej na 5.50 oraz 5.60. Po pierwszej nieudanej próbie na 5.70 Polak zagrał va banque. Przełożył dwa pozostałe skoki na kolejną wysokość i… 5.80 pokonał w pierwszym podejściu!
Polak drugie miejsce w konkursie podzielił z Grekiem Emmanouilem Karalisem, z którym na co dzień trenuje w jednej grupie. Złoty medal zdobył Norweg Sondre Guttormsen, który podobnie jak Polak i Grek skoczył 5.80.

Drugie srebro dla Polski zdobył w niedzielny wieczór płotkarz Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego Jakub Szymański. 21-latek wicemistrzostwo kontynentu wywalczył z czasem 7.56. Dla młodego zawodnika kończący się sezon halowy był dopiero drugim seniorskim w karierze.
Mistrzem Europy został Szwajcar Jason Joseph, który złoto okrasił najlepszym wynikiem w tym sezonie na kontynencie – 7.41.

Do finałowego biegu sztafeta 4 x 400 metrów pań przystąpiła w zupełnie nowym składzie. Na pierwszej zmianie walkę o medal europejskiego czempionatu podjęła Anna Kiełbasińska, która wcześniej zdobyła brąz w rywalizacji indywidualnej.

Zawodniczka SKLA Sopot na pierwszej zmienia nie uniknęła kolizji z rywalkami. Na drugiej zmianie trener Aleksander Matusiński wystawił doświadczoną sprinterkę Marikę Popowicz-Drapałę, która w tym sezonie halowym zadebiutowała pod dachem w biegu na 400 metrów. Trzecia w polskiej ekipie walczyła na bieżni Alicja Wrona-Kutrzepa, a Polską sztafetę na metę przyprowadziła Anna Pałys.

Biało-czerwone na mecie uzyskały czas 3:29.31. Dla polskiej sztafety żeńskiej 4 x 400 metrów brąz w Stambule jest utrzymaniem medalowej serii, która zaczęła się w 2015 roku w Pradze. Mistrzyniami Europy zostały Holenderki przed Włoszkami.

Kolejna edycja halowych lekkoatletycznych mistrzostw Europy odbędzie się w marcu 2025 roku w holenderskim Apeldoorn.