START na Dworcu Centralnym – wystawa rzeźb olimpijczyków

W hali Dworca Centralnego w Warszawie ustawiono rzeźby wybitnych polskich sportowców. Ekspozycję będzie można podziwiać do 28 lutego 2022. Organizatorami projektu są Biuro Programu „Niepodległa” oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronatem honorowym wystawę objęły Polski Komitet Olimpijski oraz Polski Komitet Paraolimpijski. Projekt przygotowany został przy wsparciu Mecenasa Wystawy – PKN Orlen. Wystawę na Dworcu Centralnym wspierają Polskie Koleje Państwowe S.A.

DO STARTU – GOTOWI – START!

Wystawa START składa się z naturalnych rozmiarów rzeźb w wyrazistych kolorach olimpijskich. Wśród przedstawionych postaci można znaleźć mistrzów sportu z ostatnich 100 lat. Rzeźby powstały jako wydruki 3D, które następnie poddano obróbce rzeźbiarskiej. Sportowców można zobaczyć w pozach charakterystycznych dla uprawianej przez nich dyscypliny. Wystawa to hołd dla tych, którzy dostarczają kibicom mnóstwa emocji i łączą ich we wspólnym przeżywaniu radości sukcesów i smutku niepowodzeń.

Rzeźba przedstawiająca Ryszarda Szurkowskiego. Wystawa START na Dworcu Centralnym w Warszawie. Fot. Małgorzata Zaremska

Wymiar symboliczny ma tytuł wystawy – słowo START, zrozumiałe w wielu językach, jest wstępem do niejednej sportowej historii, opowieści o biciu rekordów, przełamywaniu słabości, duchu fair play i gorących emocjach. Autorzy rzeźb to Sebastian Lautsch i Maciej Hrynyszyn. Obaj twórcy wykorzystywali swoje doświadczenie m.in. podczas tworzenia serialu „Wiedźmin”. Pierwszy z nich modelował postaci, drugi pracował przy efektach specjalnych. 

NA NAJWYŻSZYM STOPNIU OLIMPIJSKIEGO PODIUM

Wystawa na Dworcu Centralnym to już trzecia odsłona START-u – oficjalny wernisaż odbył się 11 października 2021, w przeddzień 102. rocznicy powołania Polskiego Komitetu Olimpijskiego, kiedy to wystartowała polska historia olimpijska. Obecna edycja nawiązuje do rozpoczynających się 4 lutego 2022 roku XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Polacy startują w zimowych igrzyskach olimpijskich od pierwszej edycji – już na przełomie stycznia i lutego 1924 roku rywalizowali w francuskim Chamonix. Na pierwszy medal trzeba było jednak czekać ponad 30 lat – brąz zdobył w 1956 roku Franciszek Gąsienica Groń w kombinacji norweskiej. Pierwszym Polakiem szczycącym się zimowym tytułem mistrza olimpijskiego został skoczek narciarski Wojciech Fortuna w 1972 roku. Łącznie Polska ma w swoim dorobku 22 medale zimowych igrzysk (7 złotych, 7 srebrnych, 8 brązowych). Ciekawostkę stanowi fakt, że Polska jest jednym z krajów, które wzięły udział we wszystkich edycjach tego święta sportu.

Rzeźba przedstawiająca Halinę Konopacką. Wystawa START na Dworcu Centralnym w Warszawie. Fot. Małgorzata Zaremska

Na wystawie START można spotkać wizerunki wybitnych sportowców. W przestrzeni Dworca Centralnego na gości czekają:

  • Adam Małysz (skoczek narciarski)
  • Tomasz Majewski (lekkoatleta)
  • Halina Konopacka (lekkoatletka)
  • Jerzy Kulej (bokser)
  • Janusz Kusociński (biegacz)
  • Ryszard Szurkowski (kolarz)
  • Hubert Wagner (siatkarz i trener siatkarski)
  • Anita Włodarczyk (lekkoatletka)

Rzeźba przedstawiająca Janusza Kusocińskiego. Wystawa START na Dworcu Centralnym w Warszawie. Fot. Małgorzata Zaremska

WYSTAWA PLANSZOWA START DO POBRANIA

Więcej interesujących postaci można poznawać na wystawie planszowej „START”. Z udostępnionych bezpłatnie plików może skorzystać każdy – wystarczy je pobrać, wydrukować plansze w dowolnym formacie między A4 a B1 i zaprosić widzów na ekspozycję. Dzięki temu wystawa może zagościć w całej Polsce, w lokalnych instytucjach kultury, jednostkach samorządu terytorialnego, szkołach czy organizacjach pozarządowych (przy zastrzeżeniu wykorzystania do celów niekomercyjnych).

Wystawę planszową START można obejrzeć także w Galerii Północnej Centrum Olimpijskiego w Warszawie do 28 lutego.