START – wystawa olimpijska

Od 13 stycznia do 28 lutego w Galerii Północnej Centrum Olimpijskiego będzie można oglądać wystawę START. Mecenasem wystawy jest spółka PKN Orlen. Wystawę honorowym patronatem objął Polski Komitet Olimpijski oraz Polski Komitet Paraolimpijski.

Projekt przygotowany został przez Biuro Programu „Niepodległa”. Współorganizatorem wystawy jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawa START to hołd złożony polskim sportowcom oraz podziękowanie za ich wytężoną pracę. Przybliża sylwetki wybitnych polskich olimpijczyków, trenerów, przedstawicieli świata sportu, którzy na przestrzeni ostatniego stulecia dostarczali nam licznych emocji, powodów do dumy i wzruszeń.

Za każdym razem starty naszych reprezentantów w międzynarodowych zawodach budzą zainteresowanie kibiców, jednak żaden z konkursów nie może równać się z Igrzyskami Olimpijskimi. Do największego światowego święta sportu wielu przygotowuje się przez całe życie, a olimpijskie medale stanowią symbol sportowej doskonałości i spełnienia.

Radość z uprawiania sportu, wzajemny szacunek i przyjazne współzawodnictwo oraz poszanowanie zasad rywalizacji fair play to wartości nadrzędne, bliskie wszystkim sportowcom stawającym do walki o najwyższe miejsce na podium. Bez ich poszanowania sportowe zmagania nie byłyby źródłem tak wielu wzruszeń i powodów do dumy zarówno wśród kibiców, jak i samych sportowców.

Zdobycie olimpijskiego medalu to wielki sukces i międzynarodowy prestiż. W historii sportowych zmagań, obfitujących w nieprzewidziane zwroty okoliczności oraz budzących silne emocje, medale nie są jednak najważniejsze. Najważniejszy jest START.

Wystawa składa się z dwóch elementów: 11 rzeźb naturalnych rozmiarów, wyprodukowanych metodą druku 3D i poddanych obróbce rzeźbiarskiej oraz wystawy planszowej. Ekspozycja rzeźb była prezentowana w Parku Olimpijskim Centrum Olimpijskiego w Warszawie od 11 października do 6 grudnia 2021 roku. Dzisiaj zapraszamy Państwa do poszerzenia wiedzy i odwiedzenia Galerii Północnej w Centrum Olimpijskim w Warszawie, gdzie umieszczone zostały plansze wystawy, traktujące o szerszym gronie postaci. XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie, które odbędą się w Pekinie w dniach 4 – 20 lutego 2022 roku są ku temu doskonałym pretekstem.

Wystawa planszowa dostępna jest również do pobrania na oficjalnej stronie internetowej obchodów, pod adresem: https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/start-bezplatna-wystawa-olimpijska-do-pobrania