Trzy lata temu odeszła Irena Szewińska

Mija trzy lata od śmierci największej gwiazdy polskiego sportu i jednej z największych postaci lekkoatletyki światowej – Ireny Szewińskiej. Siedmiokrotna medalistka olimpijska, członkini MKOl, wiceprezes PKOl i Dama Orderu Orła Białego odeszła po długiej walce z chorobą 29 czerwca 2018 r.

Była wielokrotną reprezentantką Polski w meczach międzypaństwowych i multimedalistką mistrzostw Europy. Na igrzyskach olimpijskich, w których startowała pięciokrotnie (w latach: 1964, 1968, 1972, 1976 i 1980) w biegach sprinterskich i skoku w dal wywalczyła aż siedem medali – 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe.

Wielokrotnie ustanawiała rekordy świata, a w roku 1974 została uznana za najlepszą lekkoatletkę globu. Triumfowała zresztą w szeregu innych rankingów i plebiscytów – zarówno krajowych jak i międzynarodowych.

Była i pozostaje bez wątpienia najjaśniej świecącą gwiazdą całego polskiego sportu i jedną z najwybitniejszych sportsmenek świata. Jej sukcesami – medalami, tytułami i rekordami można by obdzielić kilkoro zawodników.

Pracowała społecznie także w Polskim Komitecie Olimpijskim (była przez kilka kadencji jego Wiceprezesem), a w lutym 1998 r. w Nagano została wybrana w skład MKOl. W nim pracowała w kilku komisjach specjalistycznych oraz w zespołach koordynujących przygotowania organizacyjne do igrzysk w Atenach, Londynie i Tokio. Jej wielkim marzeniem było to, by być obecną na Igrzyskach XXXII Olimpiady w japońskiej stolicy – miejscu, w którym 56 lat wcześniej rozpoczęła się jej wspaniała sportowa kariera. Niestety, tego marzenia nie udało się już zrealizować – mimo uporczywej walki z nieuleczalną chorobą zmarła 29 czerwca 2018 roku.

W trzecią rocznicę śmierci Ireny Szewińskiej, jej małżonek – Janusz Szewiński przekazał do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, które mieści się w Centrum Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie, wszystkie medale olimpijskie naszej najlepszej sportsmenki. W tej uroczystej, historycznej chwili, uczestniczył także Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki oraz Dyrektor MSiT Sławomir Majcher.

Biografia Ireny Szewińskiej

PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora