XV Zimowy EYOF Vuokatti 2022 zakończony! Mamy 5 medali!

XV Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy Vuokatti 2022 przeszedł do historii. Rozgrywana w dwóch fińskich miastach (Vuokatti i Lahti) impreza dla juniorów zakończyła się w piątek uroczystą ceremonią zamknięcia. Polska Młodzieżowa Reprezentacja wywalczyła tam 5 medali!

W imprezie udział wzięło prawie 1600 młodych sportowców z 44 krajów Starego Kontynentu. To był tydzień prawdziwej jedności, pokoju i sportowej walki. Dał on światu jasny przekaz, że Europa mimo swoich wielu różnić i w całej swojej różnorodności jest jednością. Udowodnili to swoimi postawami młodzi zawodnicy, dla których przygoda ze sportem dopiero się zaczyna.

Przewodniczący Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) Spyros Capralos

Podczas ceremonii zamknięcia Przewodniczący Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) Spyros Capralos pochwalił organizatorów i wszystkich wolontariuszy. Przemawiając do sportowców i delegacji Narodowych Komitetów Olimpijskich Capralos powiedział: – Wszyscy byliście gwiazdami w tym tygodniu. Dzięki Wam wszyscy czuliśmy się dumni i zjednoczeni jako kontynent. Stoję tu pełen emocji, optymizmu i dumy z bycia Europejczykiem. Wasze spektakularne występy na arenach i poza nimi są ucieleśnieniem wartości olimpijskich. Nie wszyscy wyjeżdżacie stąd z medalami, ale wszyscy wyjeżdżacie stąd jako mistrzowie, orędownicy pokoju i mistrzowie lepszego jutra. Dziękuję wszystkim za wspaniały tydzień! Do zobaczenia w przyszłym roku we Włoszech we Friuli Venezia Giulia 2023! – zakończył.

Patrycja Florek

Jednym z kluczowych momentów programu ceremonii było przekazanie flagi EOC gospodarzowi następnego Zimowego EYOF, czyli Friuli Venezia Giulia. Maurizio Dunhoffer, przewodniczący komitetu organizacyjnego EYOF Friuli Venezia Giulia 2023 i Giorgio Brandolin, wiceprzewodniczący komitetu organizacyjnego, odebrali ją z rąk burmistrza Sotkamo Miki Kilpeläinena. Flaga następnie została oddana w ręce Alessandro Loreggia, włoskiej gwiazdy sportu, która w tym tygodniu zdobyła złoto, srebro i brąz w zawodach łyżwiarskich w short tracku.

sztafeta biathlonistów

EYOF Vuokatti 2022 okazał się sukcesem nie tylko dla organizatorów, ale także dla Polskiej Młodzieżowej Reprezentacji, która z Finlandii wraca z pięcioma medalami. To drugi najlepszy Zimowy EYOF dla Polaków w historii jego rozgrywania. I choć pod względem liczby medali Vuokatii 2022 znajduje się na prowadzeniu ex aequo z poprzednią edycją Sarajewo 2019, to impreza rozgrywana w Bośni i Hercegowinie dała Polsce krążki z cenniejszego kruszcu (2 złote, 1 srebrny, 2 brązowe).

Z Finlandii Polacy wrócą także z pięcioma medalami (3 srebrne, 2 brązowe):
srebrne medale:
Jan Habdas – skoki narciarskie, skocznia normalna
Konrad Badacz – biathlon, bieg indywidualny
Jan Habdas, Marcin Wróbel, Klemens Joniak, Tymoteusz Amilkiewicz – skoki narciarskie, skocznia normalna, drużynowo
brązowe medale:
Anna Nędza-Kubiniec, Barbara Skrobiszewska, Fabian Suchodolski, Konrad Badacz  – biathlon, sztafeta mieszana
Agnieszka Bogdanowicz, Karolina Parczewska, Oskar Kurowski i Adam Muchlado – short track, sztafeta mieszana 3000 m

Przypomnijmy, że Vuokatti gościło już Festiwal (wtedy pod nazwą Olimpijskie Dni Młodzieży Europy). Miało to miejsce w 2001 roku, a Polacy wywalczyli tam 3 medale. Późniejsza olimpijkaPaulina Ligocka zdobyła złoto (half pipe), a późniejszy olimpijczyk i medalista olimpijski z Soczi (2014), szef misji olimpijskiej podczas XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 Konrad Niedźwiedzki zdobył dwa medale w łyżwiarstwie szybkim – srebro na 1500 m i brąz na 500 m.

sztafeta short trackowców

Polacy w Vuokatti i Lathi spisywali się świetnie od początku imprezy. Jako pierwszy na podium stanął skoczek narciarski Jan Habdas (srebro), następnie na drugim stopniu podium stanął biathlonista Konrad Badacz. Trzecim medalem był krążek drużynowy skoczków narciarskich wywalczony w emocjonującym konkursie na kultowej skoczni w Lahti (srebro). Dwa brązowe medale przyniósł polskiej ekipie ostatni dzień imprezy. Jako czwarty, na konto biało-czerwonych trafił brąz biathlonistów, a medalowy stan Polski ustaliła sztafeta mieszana w short tracku.

Świetnie w piątek zaprezentowała się także nasza narciarka alpejska – Patrycja Florek, która zajęła 6. miejsce w slalomie równoległym. Słabiej wypadli chłopcy – Błażej Budz był 25., a Igor Szymański – 28.

Patrycja Florek

W sumie nasze młode zawodniczki i zawodnicy zdobyli we wszystkich dotychczasowych zimowych edycjach EYOF 35 krążków: 8 złotych, 12 srebrnych i 15 brązowych. Warto dodać, że podczas wszystkich edycji letnich i zimowych EYOF młodzi sportowcy z Polski wywalczyli 186 medali: 51 złotych, 57 srebrne i 78 brązowych.

Kolejny, już XVI Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy odbędzie się w 2023 roku we włoskiej gminie Friuli Venezia Giulia. Do zobaczenia!

PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora