Za 100 dni rozpoczną się III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023!

Już tylko 100 dni dzieli nas od rozpoczęcia największej sportowej imprezy multidyscyplinarnej w Europie w tym roku jaką będą III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023.

Gospodarzami imprezy będą miasto Kraków i Województwo Małopolska. Ceremonia otwarcia odbędzie się 21 czerwca na Stadionie Miejskim w Krakowie. W tym samym miejscu 2 lipca dojdzie do uroczystego zamknięcia imprezy. Igrzyska Europejskie to dwanaście dni sportowej rywalizacji na najwyższym europejskim poziomie.

W programie Igrzysk znalazły się takie sporty olimpijskie jak: lekkoatletyka, strzelectwo, rugby 7, koszykówka 3×3, kolarstwo górskie, boks, łucznictwo, kajakarstwo, szermierka, pięciobój nowoczesny, tenis stołowy, triathlon, badminton, breaking, judo, wspinaczka sportowa, taekwondo i pływanie.

Przy okazji Igrzysk Europejskich do Polski przyjadą najlepsi sportowcy Starego Kontynentu. Będą rywalizować nie tylko o medale. Ich dobry start będzie bowiem przepustką do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024, a rywalizacja w wielu innych dyscyplinach będzie równocześnie miała charakter Mistrzostw Europy. To gwarantuje emocje sportowe na najwyższym poziomie. Szacuje się, że w wydarzeniu weźmie udział 7 tysięcy sportowców reprezentujących niemal 50 krajów.

– Igrzyska Europejskie będą największą multidyscyplinarną imprezą sportową w Europie w 2023 roku. Mają wsparcie polskiego rządu. Będą świetną okazją do pokazania naszych możliwości, sukcesów i promocji Polski. Co ważne – nasi sportowcy, przed własną publicznością – będą mogli zdobywać kwalifikacje do Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024 i rywalizować w mistrzostwach Europy w kilku dyscyplinach. Cieszę się, że to wydarzenie jest organizowane w naszym kraju. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w organizację tych igrzysk. Nasza postawa po raz kolejny dowodzi, że sport jest poza wszelkimi podziałami – powiedział prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Andrzej Kraśnicki.

Andrzej Kraśnicki – Prezes PKOl

Kraków i Małopolska zostały wskazane na gospodarza III Igrzysk Europejskich podczas nadzwyczajnego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) w Mińsku 22 czerwca 2019 roku. Igrzyska to nie tylko sportowa rywalizacja. Impreza ma bowiem promować także zdrowy tryb życia, dziedzictwo kulturowe i edukacyjne kraju gospodarza, ideę fair play oraz przyjaźń między narodami.

Igrzyska Europejskie 2023 Kraków Małopolska to trzecia edycja tej imprezy, ale pierwsza o tak dużej randze, która wynika z faktu, iż rywalizacja w wielu dyscyplinach będzie równocześnie przepustką do Igrzysk Olimpijskich. Po raz pierwszy Igrzyska Europejskie trafiły do kraju Unii Europejskiej. Pierwsza edycja odbyła się w Baku w Azerbejdżanie, a druga w Mińsku na Białorusi.

W III Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska 2023 nie wezmą udziału sportowcy z Rosji i Białorusi. Taką decyzję już w ubiegłym roku podjęły Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (The European Olympic Committees – EOC) i Polski Komitet Olimpijski. Stanowisko to jest obowiązujące i niezmienne.

– Stanowisko Polskiego Komitetu Olimpijskiego jest jednoznaczne: uczestnictwo sportowców z Rosji i Białorusi w III Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska 2023 – największej w tym roku multidyscyplinarnej imprezie sportowej w Europie – nie jest możliwe. Podobnie jak rywalizacja oprawcy i ofiary na jednej sportowej arenie. PKOl od początku wojny publicznie wyraża pełną solidarność z Ukrainą, sportowcami z Ukrainy i całym narodem ukraińskim. Podjął wiele działań pomocowych skierowanych do ukraińskich sportowców – między innymi zapewnił wspólny udział Reprezentacji Polski i Ukrainy w XV Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy Vuokatti 2022. Tę solidarność i potępienie wojny nadal będziemy wyrażać – podkreślił Andrzej Kraśnicki.

III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska rozpoczną się 21 czerwca, a zakończą 2 lipca 2023 roku.

PKOl