Zasady kwalifikacji na ZIO 2026 zatwierdzone przez MKOl

Komitet Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zatwierdził w Lozannie zasady systemu kwalifikacji do XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Mediolan-Cortina 2026.

Zgodnie z rozporządzeniem każda międzynarodowa federacja sportowa musi opracować odpowiedni system kwalifikacji w ciągu 18 miesięcy. Komitet Wykonawczy MKOl oczekuje od federacji przedłożenia i zatwierdzenia opracowań systemu kwalifikacji do września 2023 roku. W wyjątkowych sytuacjach system kwalifikacyjny będzie mógł być zmieniony, ale tylko po weryfikacji tych zmian przez Komitet Wykonawczy MKOl.

Jak ustalono podczas spotkania w Lozannie, Narodowe Komitety Olimpijskie, a dokładnie – sportowcy zainteresowani igrzyskami, powinni mieć więcej niż jedną możliwość uzyskania kwalifikacji olimpijskiej. Do tego celu powinny być wykorzystywane w jak największym stopniu imprezy kontynentalne. Ma to pomóc także w zmniejszeniu kosztów uczestnictwa dla wszystkich zainteresowanych.

Zawody kwalifikacyjne do XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Mediolan-Cortina 2026 muszą zakończyć się do 18 stycznia 2026 roku, a rejestracja zawodników powinna być zakończona do 26 stycznia 2026, najpóźniej na 10 dni przed datą ceremonii otwarcia igrzysk.

Wszystkie przyznane miejsca muszą zostać zaakceptowane lub odrzucone przez Narodowe Komitety Olimpijskie w ciągu dwóch tygodni od ich otrzymania z Międzynarodowych Federacji. Ten czas zostaje skrócony do 48 godzin w ostatnich dwóch tygodniach okresu kwalifikacyjnego.

XXV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Mediolan-Cortina d’Ampezzo odbędą się w dniach 6-22 lutego 2026.

insidethegames.biz