„Zawodnik-Mówca” – warsztaty dla sportowców

Warsztaty w Centrum Olimpijskim zakończyły projekt „Zawodnik-Mówca” realizowany przez Polski Komitet Olimpijski przy współpracy z Solidarnością Olimpijską. Cel tej inicjatywy to podniesienie umiejętności publicznych wystąpień zawodników, szerzenie idei olimpijskiej oraz wiedzy o sportach olimpijskich.

– Mamy nadzieję, że dzięki nowym umiejętnościom piękne, inspirujące sportowe historie naszych zawodników ujrzą światło dzienne – mówi Luiza Złotkowska – pomysłodawczyni projektu, srebrna i brązowa medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim.

Program realizowany był od września. Obejmował serię spotkań online oraz jedno kończące cykl w siedzibie PKOl. Zwieńczeniem projektu będzie przeprowadzenie przez każdego z uczestników projektu spotkania z „lokalną społecznością” – np. młodzieżą szkolną, członkami klubu sportowego – z wykorzystaniem umiejętności pozyskanych podczas warsztatów.

– Jako była zawodniczka znam doskonale braki i potrzeby tego środowiska. Nas, sportowców często prosi się o różnego typu wystąpienia, a niestety brakuje nam warsztatu. Ten projekt był uszyty na miarę potrzeb zawodników. Cieszy mnie bardzo zaangażowanie z jakim do niego podeszli. Wierzę, że zdobyta na warsztatach wiedza oraz doświadczenia z kariery sportowej – takie jakie choćby mowy motywacyjne – zaowocują wspaniałymi wystąpieniami i umiejętnościami – podkreśla Luiza Złotkowska, medalistka olimpijska, która obecnie pracuje w PKOl.

Warsztaty poprowadził Wojciech Herra – członek Stowarzyszenia Mówców Profesjonalnych, założyciel i właściciel firmy WH Performance Consulting, patron Instytutu Psychologii Sportu, redaktor naczelny magazynu Psychologia Sportu.

W projekcie wzięło udział 23 zawodników – zarówno aktywnych, jak i tych którzy już zakończyli kariery zawodnicze. Są to członkowie Komisji Zawodniczej PKOl oraz zawodnicy wytypowani przez Związki Sportowe.

Wśród uczestników były między innymi Otylia Jędrzejczak (pływanie) i Weronika Nowakowska (biathlon).

– Zdobywanie doświadczeń, nauka, pogłębianie zagadnień i zdobywanie nowej wiedzy to jest to, co lubię! Praktyczna część warsztatów „Zawodnik-Mówca” organizowanych przez Polski Komitet Olimpijski to wspaniałe doświadczenie. Choć nie jedno wystąpienie za mną, to pierwszy raz otrzymałam praktyczną informację zwrotną. Przez cztery godziny głowa pełna pomysłów chłonęła informacje. Nauka od najlepszych – Wojciech Herra to jest po prostu sztos, doświadczenie i super osobowość w jednym – mówi Otylia Jędrzejczak – mistrzyni olimpijska w pływaniu.

– Wraz z innymi wspaniałymi sportowcami szkoliłam się w sztuce oratorskiej. Warsztat dał mi wiedzę o tym w jaki sposób przemawiać, o czym i w jaki sposób mówić, tworzyć prezentację, wzbudzać emocje i w ciekawy sposób przemycać wiedzę. Jestem bardzo wdzięczna, że PKOl stworzył nam możliwości rozwoju w sztuce przemawiania. To wiedza, która przyda się zarówno w kontakcie z mediami, jak  i spotkaniach z młodzieżą, które mogą być dzięki temu jeszcze bardziej inspirujące – podkreśla biathlonistka Weronika Nowakowska.

Projekt został zrealizowany dzięki środkom pozyskanym z Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – z Solidarności Olimpijskiej.

Biuro Komunikacji PKOl