Żegnamy Wojciecha Walkiewicza

W wieku 85 lat w Elblągu zmarł Wojciech Walkiewicz. Był członkiem sztabu szkoleniowego i trenerem na początku lat 70. w czasie wielkich sukcesów polskich kolarzy. Pełnił także funkcję prezesa Polskiego Związku Kolarskiego i Wiceprezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Wojciech Walkiewicz urodził się 28 lipca 1938 roku. Kolarstwu poświęcił całe swoje życie. Najpierw był zawodnikiem oraz trenerem w zespole Prim Ełk. Od 1965 roku pracował w kadrze narodowej jako szef wyszkolenia, współpracując z legendarnym trenerem Henrykiem Łasakiem. Po jego śmierci w tragicznym wypadku, to właśnie Walkiewicz objął funkcję szkoleniowca. W tym czasie polscy kolarze dwukrotnie zanotowali dublety na mistrzostwach świata indywidualnie – Ryszard Szurkowski i Stanisław Szozda w 1973 roku w Barcelonie, a Janusz Kowalski i Ryszard Szurkowski w 1974 roku w Montrealu. Podczas pierwszych mistrzostw polska drużyna wywalczyła złoty medal.

W 1975 roku został zastąpiony przez Karola Madaja. Później pracował jako trener w Meksyku, Izraelu, Brazylii i Stanach Zjednoczonych. Następnie był działaczem kolarskim. W latach 1996-2010 pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Kolarskiego. Był także przewodniczącym Europejskiej Unii Kolarskiej, członkiem Dyrektoriatu Międzynarodowej Unii Kolarskiej i Wiceprezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W imieniu Rodziny Olimpijskiej, Najbliższym, Przyjaciołom i Współpracownikom Wojciecha Walkiewicza składam najszczersze wyrazy współczucia.

Radosław Piesiewicz
Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego