Zmarł Marian Leszczyński

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 30 grudnia 2020 roku, w wieku 84 lat odszedł od nas po ciężkiej chorobie, Marian Leszczyński pseudonim „Fred”, wspaniały, niezwykle pozytywny człowiek, ambitny i dumny sportowiec, olimpijczyk, mąż, przyjaciel.

Przez ostatnie 3 miesiące wytrwale i z podniesioną głową walczył z chorobą, równie mocno jak kilkadziesiąt lat temu, gdy toczył zmagania na torach wioślarskich na całym świecie. Pomimo, że przegrał tę ostatnią walkę – w naszej pamięci pozostanie jako człowiek waleczny, ambitny, wytrwały i zawsze pogodny, wzór dla innych do naśladowania.

Uczestnik finału igrzysk olimpijskich w Tokio (1964), gdzie w czwórce ze sternikiem zajął 6. miejsce. 13-krotny mistrz Polski i kilkakrotny uczestnik ME, MŚ i znanych regat wioślarskich (Lucerna, Duisburg, Bled i inne). Mistrz Sportu odznaczony brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.

Przebywając na stale w Kanadzie, zawsze gorąco i wiernie kibicował wszystkim polskim sportowcom i jeszcze w ostatnich miesiącach trzymał za nich mocno kciuki. Bardzo wyczekiwał powrotu zmagań olimpijskich do Tokio…

Rodzinie i najbliższym ŚP. Mariana Leszczyńskiego składam najszczersze wyrazy współczucia.

Andrzej Kraśnicki
Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego