Znamy maskotę ZMIO Gangwon 2024!

Na rok przed startem IV Zimowych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich (ZMIO) Gangwon 2024, Komitet Organizacyjny zaprezentował oficjalną maskotkę „Moongcho” oraz piosenkę i choreografię tej imprezy. Przedstawiono również honorową ambasadorkę. Została nią b-girl, medalistka Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich – Yeri Kim.

Maskotka Moongcho to śnieżna kula, zrodzona z walki na śnieżki pomiędzy Soohorang i Bandabi, maskotkami Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich PyeongChang 2018. Tak jak jej poprzednicy charakteryzuje się sportowym duchem i walecznym sercem. Imię Moongcho pochodzi od koreańskiego słowa „Moongchida”, które oznacza łączenie różnych myśli i sił. Projektantką maskotki jest koreańska studentka – Soo-Yeon Park.

– Odsłonięcie maskotki jest zawsze ważnym momentem na drodze przygotowań do igrzysk olimpijskich. Komitet Organizacyjny Gangwon 2024 wykorzystał dziedzictwo Zimowych Igrzysk Olimpijskich PyeongChang 2018, wyznaczył inspirujących ambasadorów i stworzył młody i entuzjastyczny zespół, który sprawi, że sportowcy poczują się w Korei jak w domu. Możemy oczekiwać naprawdę wspaniałego sportowego widowiska w olimpijskim duchu solidarności i pokoju – powiedział Thomas Bach, Prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Komitet Organizacyjny Gangwon 2024 zaprezentował również oficjalną piosenkę IV ZMIO zatytułowaną ,,We Go High’’. Utwór opowiada o rozwoju młodych sportowców i pokojowej przyszłości, którą wspólnie tworzą. Zwycięzcą konkursu na piosenkę jest student muzyki Keun Hak Kim (25 lat). Choreografia pod melodię piosenki została wykonana po raz pierwszy przez grupę 60 młodych ludzi, składającą się z lokalnych studentów, zespołu tanecznego i sportowców, którzy są częścią Dream Programme zarządzanego przez PyeongChang 2018 Legacy Foundation.

Organizatorzy Zimowych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich Gangwon 2024 oficjalnie przedstawili również kolejną ambasadorkę imprezy – b-girl Yeri Kim, która zdobyła brązowy medal w breakingu (breakdance) podczas Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich Buenos Aires 2018.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski uruchomił już stronę internetową Gangwon 2024 na swojej platformie cyfrowej – Olympics.com, która stanowi kompleksowe źródło wszystkich informacji związanych z imprezą. Fani mogą dowiedzieć się więcej o ZMIO Gangwon 2024 – o obiektach, sportowcach i dyscyplinach, w których startują, a także uzyskać najnowsze wiadomości zawodach dla młodzieży. Platforma stwarza również możliwość śledzenia zawodów na żywo oraz podglądania wyników.

IV Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Gangwon w Korei Południowej między 19 stycznia, a 1 lutego 2024 roku. Pierwszy raz impreza ta odbędzie się w Azji i będzie stanowiła platformę dla młodych sportowców do zaprezentowania swoich umiejętności i rywalizacji z rówieśnikami na arenie międzynarodowej.

Oczekuje się, że w zawodach weźmie udział około 1900 sportowców z  81 narodowych komitetów olimpijskich.

MKOl/PKOl