Zwolińska czwarta, a Popiela dziewiąty w finale K-1 w PŚ w Augsburgu

Klaudia Zwolińska zajęła czwarte miejsce w finale K-1 podczas zawodów Pucharu Świata w slalomie kajakowym i kayak crossie, który w weekend był rozgrywany w niemieckim Augsburgu. Dziewiąty w gronie panów w tej konkurencji był Dariusz Popiela. – Te wyniki budzą respekt, ale wiemy, że tkwią w nas jeszcze duże rezerwy – przekonuje Jakub Chojnowski, trener główny polskiej kadry.

Czworo biało-czerwonych awansowało do piątkowych półfinałów kajakarzy. Do finałów jako jedyni z Polaków dostali się Zwolińska i Popiela, awansując z siódmych miejsc. Lepiej w finale spisała się pierwsza z nich. Zwolińska, liderka polskiej reprezentacji (partnerem Polskiego Związku Kajakowego jest Lotto), niestety dotknęła dwie bramki i przez punkty karne zameldowała się tuż za podium. Zwyciężczynią konkurencji K-1 kobiet została Niemka Elena Lilik.

Błędów w finale kajakarzy nie ustrzegł się również Popiela. Klubowy kolega Zwolińskiej ze Startu Nowy Sącz pomylił się w drugiej części przejazdu, a błąd ten kosztował go czwarte miejsce, Popiela ostatecznie został sklasyfikowany na dziewiątej pozycji. Najlepszy w konkurencji K-1 mężczyzn był Włoch Giovanni De Gennaro.

W sobotę o awans do finałów konkurencji C-1 walczyła trójka naszych slalomistów. Wśród panów po sześć punktów karnych w swoich półfinałowych przejazdach uzyskali Grzegorz Hedwig i Kacper Sztuba. Błędów na trasie może żałować zwłaszcza pierwszy z nich, gdyż wyłączając je, byłby pewny udziału w finale. Ostatecznie Hedwig został sklasyfikowany na 14. pozycji, a Sztuba – na 27. Do finału nie awansowała też Aleksandra Stach, zajmując finalnie 25. miejsce. Najlepsi w gronie kanadyjkarek i kanadyjkarzy byli Australijka Jessica Fox oraz Niemiec Sideris Tasiadis.

Na zakończenie pucharowych zmagań w Augsburgu startowano w kayak crossie. Najlepiej z Polek wspieranych przez PGE Polską Grupę Energetyczną S.A. spisała się Zwolińska, która odpadła w ćwierćfinale i uplasowała się na 15. pozycji. Złoto i drugi medal PŚ w ten weekend wywalczyła Włoszka Stefanie Horn. Z kolei 21. lokatę wśród mężczyzn zajął Jakub Brzeziński. Finał męskiego kayak crossu wygrał Francuz Benjamin Renia.

– Do zadowolenia u nas na pewno jeszcze trochę brakuje, ale wiemy, w jakim punkcie jesteśmy. Dyspozycja prezentowana przez Klaudię Zwolińską i jej czwarte miejsce budzą respekt, podobnie jak start Darka Popieli w finale K-1. Do tego bliscy finału w C-1 byli mężczyźni. Jesteśmy w procesie przygotowań do igrzysk europejskich, a wiemy, że tkwią w nas jeszcze duże rezerwy. Udział w PŚ traktujemy prestiżowo, ale jesteśmy świadomi, jakie cele są przed nami – podsumowuje weekend w wykonaniu biało-czerwonych Jakub Chojnowski, trener główny reprezentacji Polski w slalomie kajakowym i kayak crossie.

W przyszłym tygodniu kolejna część zmagań w ramach PŚ. Rywalizacja przenosi się do Pragi (8-11 czerwca), gdzie przed rokiem srebrny medal w extreme slalomie (obecnie kayak crossie) zdobyła Zwolińska.