4. Międzynarodowe Spotkanie Projektu Erasmus+ OCDC

Czwarte międzynarodowe spotkanie projektu Erasmus+ „Olympic Committees for Dual Career” (OCDC) odbyło się w Lublanie w dniach 11-13 października 2023 r. Gospodarzem wydarzenia był Słoweński Komitet Olimpijski, jeden z partnerów projektu OCDC.

Projekt OCDC, wspierany przez Unijny program sportowy Erasmus+ i prowadzony przez Polski Komitet Olimpijski, to wspólna inicjatywa skupiająca pięć Narodowych Komitetów Olimpijskich z Turcji, Słowenii, Litwy i Grecji, we współpracy z European Network for Innovation and Knowledge (EUNIK). Jego głównym celem jest promowanie wiedzy i zrozumienia dwutorowej kariery wśród sportowców uczestniczących w sportach olimpijskich i Narodowych Federacjach Sportowych.

Na początku spotkania przemówienie otwierające wygłosił Uroš Mohorič, dyrektor sportowy Słoweńskiego Komitetu Olimpijskiego, po czym nastąpiła prezentacja raportów z działalności doradców do spraw kariery dwutorowej, którzy to przez kilka miesięcy działali w pięciu krajach. Zaprezentowano również analizę ankiety przeprowadzonej na początku roku wśród ponad 700 sportowców.

W drugiej części spotkania skupiono się na opracowywaniu online kursów dla sportowców, które będą dotyczyły kariery dwutorowej oraz przygotowaniach do konferencji w tej samej tematyce, które odbędą się w każdym z partnerskich krajów. Już dziś możemy zaprosić zainteresowanych do udziału w otwartych kursach online, które są specjalnie przygotowane dla zawodników w kategoriach juniorskich oraz seniorskich. Kursy będą dostępna dla uczestników przed końcem roku.

Następne, a zarazem ostatnie spotkanie w ramach projektu OCDC odbędzie się w marcu w Wilnie, stolicy Litwy.

Misją projektu OCDC jest umożliwienie sportowcom skutecznego zarządzania dwutorową karierą, zarówno w trakcie aktywnego życia sportowego, jak i po jego zakończeniu. Celem projektu jest opracowanie w ciągu dwóch lat przewodnika, który zwiększy świadomość sportowców na temat możliwości dwutorowej kariery, zapewniając im wsparcie niezbędne do kontynuowania udanej kariery zarówno w świecie sportu, jak i poza nim.