95 polskich sportowców na XVI Letni EYOF Bańska Bystrzyca 2022

W piątkowe popołudnie w Katowicach odbyła się uroczystość wręczenia nominacji członkom Młodzieżowej Reprezentacji Polski na XVI Letni Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy Bańska Bystrzyca 2022. Polska ekipa liczy 95 sportowców.

W gościnnych progach hotelu Katowice młodzi polscy sportowcy wraz z trenerami, sztabami szkoleniowymi oraz członkami misji festiwalowej odebrali oficjalne powołania do reprezentacji Polski z rąk Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego. Podczas wręczania towarzyszyli mu: członek Prezydium Zarządu PKOl Ryszard Czarnecki, Sekretarz Generalny PKOl Adam Krzesiński, zastępca Sekretarza Generalnego PKOl Iwona Łotysz, Magdalena Szozda reprezentująca firmę Ferrero – Sponsora Młodzieżowej Reprezentacji Polski oraz Hanna Wawrowska – Przewodnicząca Klubu Fair-Play PKOl.

Następnie Andrzej Kraśnicki i Adam Krzesiński odebrali przyrzeczenia olimpijskie, które w imieniu zawodników odczytał pływak Jan Brzóska, a w imieniu kierownictwa reprezentacji, trenerów i innych osób współpracujących z zawodnikami – trenerka gimnastyki Katarzyna Jurkowska-Kowalska (olimpijka z Rio de Janeiro 2016).

Gratulacje i życzenia udanych startów w Bańskiej Bystrzycy członkom reprezentacji Polski złożył Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki. – Serdecznie wszystkim gratuluję tego, że zostaliście członkami reprezentacji naszego kraju na jedną z najważniejszych imprez w waszej kategorii wiekowej. To pierwszy sportowy krok, a chciałbym, żeby zwieńczeniem tego był udział w igrzyskach olimpijskich. Może Paryż w 2024 roku to jeszcze będzie zbyt wcześnie, ale Los Angeles w 2028 roku to już będzie ten czas. Na Słowacji będziemy promować Polskę i polski sport. Wierzę, że wasze rezultaty będą temu sprzyjać. Do zobaczenia w Bańskiej Bystrzycy!

XVI Letni Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy Bańska Bystrzyca 2022 będzie rozgrywany w 10 dyscyplinach sportu. Reprezentanci Polski wystartują w ośmiu z nich: badmintonie, gimnastyce, judo, kolarstwie, lekkiej atletyce, pływaniu, siatkówce i tenisie. Polaków zabraknie tylko w turniejach koszykówki i piłki ręcznej.

W sobotę rano polska ekipa autokarami uda się na Słowację, gdzie na niedzielny wieczór zaplanowano ceremonię otwarcia festiwalu. Impreza będzie rozgrywana w dniach 24-30 lipca.

Do tej pory reprezentanci Polski w historii startów w letniej edycji tej imprezy wywalczyli 152 medale (43 złote, 45 srebrnych, 64 brązowe). W gronie polskich medalistów letnich festiwali znaleźli się znani z seniorskich występów zawodnicy: Przemysław Stańczyk, Paweł Korzeniowski i Radosław Kawęcki (pływanie), Ewa Krause i Daria Pogorzelec (judo), Tomasz Ścigaczewski i Michał Bieniek (lekkoatletyka) czy też siatkarki i siatkarze – Agata Mróz, Katarzyna Skowrońska, Marcin Możdżonek, Jakub Kochanowski i Bartosz Kwolek.

Trzymamy kciuki za Polaków w Bańskiej Bystrzycy! Powodzenia!

PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora

Skład Młodzieżowej Reprezentacji Polski na XVI EYOF Bańska Bystrzyca 2022