Dwa lata do Igrzysk XXXIV Olimpiady Los Angeles 2028

Dokładnie za dwa lata zapłonie znicz igrzysk olimpijskich w Los Angeles, gdzie od 14 do 30 lipca 2028 roku najlepsi sportowcy świata będą rywalizować o olimpijskie medale. Dla polskich zawodniczek i zawodników rozpoczyna się najważniejszy etap przygotowań oraz walki o kwalifikacje olimpijskie.

Los Angeles będzie organizatorem letniej edycji igrzysk olimpijskich po raz trzeci – wcześniej gościło olimpijczyków w 1932 i 1984 roku. Podczas LA28 rozdanych zostanie 351 kompletów medali w 36 sportach. W igrzyskach weźmie udział około 10 500 sportowców w ramach podstawowego programu olimpijskiego oraz dodatkowo zawodnicy rywalizujący w dyscyplinach włączonych przez organizatorów, tj. baseball/softball, krykiet, football flagowy, lacrosse i squash, dla których znalazło się dodatkowe 698 miejsc.

W programie LA28, na startujących 10 500 sportowców, liczba kobiet wyniesie 5 333, a mężczyzn 5 167 – jednak dotyczy to tylko części stałej programu sportowego. Wspominane nowe pięć dyscyplin to dodatkowe: 322 kobiety i 376 mężczyzn.

Na dwa lata przed ceremonią otwarcia organizatorzy podkreślają, że przygotowania wkroczyły w decydującą fazę.

– Los Angeles jest w pełni gotowe na powrót igrzysk olimpijskich do naszego miasta po raz trzeci – mówi prezes Komitetu Organizacyjnego LA28 Reynold Hoover. – Zdecydowanie weszliśmy w fazę odliczania – dodaje.

Jak podkreśla Hoover, przygotowania widać zarówno w samym komitecie organizacyjnym, jak i w całym mieście. Gdy obejmował stanowisko prezesa, organizacja zatrudniała około 120 osób. Dziś zespół liczy już ponad 700 pracowników, a do rozpoczęcia igrzysk ma wzrosnąć do około 5 tysięcy.

Widoczne są również inwestycje infrastrukturalne. Trwa rozbudowa sieci transportu publicznego, w tym metra oraz modernizacja międzynarodowego lotniska LAX. Organizatorzy podkreślają, że realizowane projekty usprawnią funkcjonowanie miasta zarówno podczas igrzysk, jak i w kolejnych latach, pozostawiając trwały wpływ na rozwój Los Angeles.

Skala zainteresowania igrzyskami już dziś pokazuje, jak wielkie emocje budzi wydarzenie. Do programu wolontariatu zgłosiło się blisko 300 tysięcy osób, a niemal 7 milionów kibiców z całego świata zarejestrowało się, aby otrzymywać informacje dotyczące sprzedaży biletów, które można nabyć tutaj.

Dla polskich zawodniczek i zawodników rozpoczynają się dwa najważniejsze lata olimpijskiego cyklu. Pierwsze kwalifikacje do Igrzysk XXXIV Olimpiady Los Angeles 2028 ruszyły z początkiem 2026 roku, a o kolejne przepustki do LA28 będzie można walczyć podczas nadchodzących mistrzostw świata, mistrzostw Europy oraz zawodów kwalifikacyjnych poszczególnych dyscyplin. Szczegółowe zasady oraz harmonogram kwalifikacji dostępny jest na stronie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.