Adrianna Sułek i Ondrej Kopecky wygrali memoriał Wiesława Czapiewskiego

Polska halowa wicemistrzyni świata Adrianna Sułek i Czech Ondrej Kopecky wygrali 1. Memoriał Wiesława Czapiewskiego, który odbył się w Bydgoszczy. – Jesteśmy szczęśliwi, że udało się w ten sposób upamiętnić wyjątkowego człowieka dla polskiej lekkiej atletyki i zrobimy wszystko, by ten Memoriał organizować w kolejnych latach – mówi dyrektor mityngu Krzysztof Wolsztyński.

Do rywalizacji w 1. Memoriale Wiesława Czapiewskiego przystąpiło dziewięć wieloboistek i sześciu zawodników. Sułek, była podopieczna trenera Czapiewskiego, okazała się zdecydowanie najlepsza – wygrała bieg na 100 metrów przez płotki i konkurs skoku wzwyż, była druga w konkursie pchnięcia kulą i w biegu na 200 metrów, trzecia w skoku w dal i rzucie oszczepem oraz czwarta w biegu na 800 metrów. W sumie zgromadziła 6290 punktów i wyraźnie wygrała z rywalkami. Na drugiej pozycji uplasowała się Czeszka Dorota Skrivanova, a trzecia była Finka Miia Sillman.

– Gdyby nie to, że to był Memoriał Wiesława Czapiewskiego to pobiegłabym ten ostatni bieg na 800 metrów gdzieś na 2,15, żeby po prostu utrzymać zwycięstwo. Ale, że to jest memoriał mojego trenera i na słabe wyniki nie może być miejsca, to postanowiłam wypluć płuca i powalczyć. Może trochę zabrakło do życiówki, ale wiem, że na dzisiaj dałam z siebie sto dziesięć procent. W przyszłości będzie tylko szybciej i mocniej – mówiła Sułek.

Wśród mężczyzn o zwycięstwo rywalizował Kopecky i Litwin Edgaras Benkunskas. Ostatecznie lepszy okazał się ten pierwszy, a najlepszy z Polaków – Jacek Chochorowski – z 7092 punktami uplasował się na trzeciej pozycji. Najlepszy polski wieloboista Paweł Wiesiołek z powodów zdrowotnych wycofał się pierwszego dnia z rywalizacji.

– Jestem bardzo zadowolony z tego startu, przede wszystkim z tego, że go ukończyłem, bo w wieloboju wcale nie jest to takie oczywiste. Niestety nabawiłem się kontuzji przy skoku w dal, a to była dopiero druga konkurencja, ale udało się mimo bólu ukończyć cały dziesięciobój. Jestem zadowolony, bo organizacja tych zawodów jest na najwyższym poziomie – mówił Chochorowski.

Wolsztyński podkreśla, że Wiesław Czapiewski był niezwykłą postacią w sportowym świecie. – Był specyficzny, bo trener to ktoś, kto koordynuje przygotowania do sezonu, a on zawodników trenował jak członków rodziny. Tworzył cudowną atmosferę i był przy tym skromny. Skromność to wielkość, a on był taki wielki – dodaje Wolsztyński. Czapiewski wychował wielu wieloboistów, płotkarzy i tyczkarzy,  jak choćby Sebastiana Chmarę, Pawła Wojciechowskiego, Artura Kohutka, czy Adriannę Sułek. W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju kultury fizycznej i za osiągnięcia w pracy trenerskiej. Był też trenerem roku w Kujawsko-Pomorskiem oraz w Wojsku Polskim. Zmarł w 2019 roku.

Już 3 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy odbędzie się 4. Memoriał Ireny Szewińskiej, a swój start potwierdziło już bardzo wielu czołowych lekkoatletów świata.

Memoriał Wiesława Czapiewskiego
Fot.: Marta Gorczyńska