Aleksandra Mirosław rozpoczyna przygotowania do igrzysk olimpijskich

Aleksandra Mirosław, rekordzistka świata we wspinaczce na czas, rozpoczyna cykl przygotowań do Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024. Wszystkie działania sportowe Aleksandry są ściśle ukierunkowane na osiągnięcie w Paryżu najwyższych celów. Nad przygotowaniami kolejny rok czuwa główny architekt dotychczasowych sukcesów, trener Mateusz Mirosław, który współpracuje z zawodniczką od 2014 roku.

Plan szkolenia Aleksandry Mirosław obejmuje między innymi:

• 21 stycznia – 11 lutego: zgrupowanie w Barcelonie, Hiszpania

• 16 marca: Puchar Europy w Lublinie

• 15-28 kwietnia: zgrupowanie w Colmar, Francja

• 3-5 maja: Puchar Świata w Salt Lake City, USA

• 9-30 czerwca: zgrupowanie w Colmar, Francja

Dodatkowo, istnieje możliwość startu w Mistrzostwach Polski, jednak szczegóły dotyczące terminu i miejsca tych zawodów są jeszcze w trakcie potwierdzania.

Przygotowania do igrzysk w Paryżu nie będą znacząco różniły się od wcześniejszych sezonów. Kluczową rolę odegrają w nich zgrupowania zagraniczne oraz treningi z najlepszymi zawodnikami z innych krajów. Dobierając partnerów do treningów, Aleksandra i jej trener, kierują się nie tylko szybkością, ale przede wszystkim etyką pracy i powtarzalnością. Pozwala to zawodniczce osiągać imponujące wyniki. Dowodem tego było pięciokrotne poprawienie własnego rekordu świata w trakcie zeszłego sezonu.

– Choć przygotowania do Paryża są kluczowym momentem w mojej karierze, unikam nadmiernego nakładania presji na siebie. Po doświadczeniach ubiegłorocznego sezonu, gdzie skupiłam się na czerpaniu radości z procesu, planujemy podejść do przygotowań do Paryża w podobny sposób. Chcemy ciężko pracować, ale jednocześnie cieszyć się każdą chwilą podróży olimpijskiej i docenić fakt, że będę jedną z 11000 uczestników Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. To dla mnie ogromne wyzwanie, ale też ogromna szansa na osiągnięcie moich sportowych marzeń. Razem z moim trenerem Mateuszem i naszym zespołem pracujemy naprawdę ciężko, by te przygotowania były najlepsze w mojej karierze. Mam nadzieję, że uda nam się zdobyć kolejne sukcesy i reprezentować Polskę na najwyższym poziomie – powiedziała Aleksandra Mirosław.

Mateusz i Aleksandra Mirosław podczas ślubowania przed igrzyskami Tokio 2020

– Przygotowania do tego sezonu i igrzysk olimpijskich w Paryżu są naprawdę intensywne, ale jesteśmy bardzo dobrze przygotowani. Naszym celem jest zapewnienie Aleksandrze optymalnych warunków do rozwoju sportowego. Stawiamy na zgrupowania zagraniczne i współpracę z najlepszymi zawodnikami z innych krajów, co pozwala nam podnosić jej poziom i zyskiwać cenne doświadczenie. Chcemy, aby Aleksandra czuła się pewnie i była gotowa na najważniejszy start w swojej karierze. Jesteśmy gotowi do ciężkiej pracy i będziemy pracować nad każdym detalem, aby osiągnąć nasz cel – powiedział trener Mateusz Mirosław.

Aleksandra Mirosław i jej trener podkreślają, że wszelkie podejmowane decyzje są ukierunkowane na zapewnienie spokoju i skoncentrowania się na treningach oraz osobistym rozwoju, aby być jak najlepiej przygotowanym na najważniejszy start w karierze – Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Cel jest jasny – zdobyć medal i stworzyć historię na olimpijskiej ścianie.

Podczas paryskich igrzysk wspinanie na czas zostanie rozegrane jako samodzielna konkurencja. 14 zawodniczek rywalizować będzie 5 (eliminacje) oraz 7 (finały) sierpnia.

Wspinaczka zadebiutowała w programie olimpijskim w 2021 w Tokio, jednak rozgrywana była w formule trójboju. Aleksandra Mirosław była jedyną Polką rywalizującą w stolicy Japonii. Ustanawiając rekord świata zwyciężyła w swojej koronnej konkurencji, ostatecznie kończąc trójbój na czwartym miejscu.