Aleksandra Mirosław z kwalifikacją olimpijską Paryż 2024!

Aleksandra Mirosław wygrywając kontynentalne zawody kwalifikacyjne do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich we wspinaczce sportowej na czas w Rzymie zagwarantowała sobie start w Paryżu.

Aleksandra Mirosław, która ma za sobą debiut olimpijski w Tokio (zajęła tam 4. miejsce), już podczas kwalifikacji pobiła swój rekord świata, ustanawiając nowy – 6.24 sek.

W Rzymie wystartowali wszyscy liczący się polscy zawodnicy. W rywalizacji kobiet poza Mirosław o olimpijski paszport walczyły także siostry Kałuckie: Aleksandra i Natalia. Wszystkie trzy Polki zameldowały się w półfinałach. W tym „polskim” Ola Mirosław pokonała Natalię, a w drugim zwycięstwo odniosła Ola Kałucka.

W finale kobiet zmierzyły się zatem dwie Ole i wtedy wiadomo było już, że mamy kwalifikację olimpijską – przewidziano ją tylko dla zwycięzców. Lepsza okazała się Aleksandra Mirosław, pokonując – podobnie jak w biegu o brązowy medal MŚ – Aleksandrę Kałucką.
Natalia Kałucka zajęła trzecie miejsce.

Bliski paszportu do Paryża był także Marcin Dzieński – najlepszy z polskich wspinaczy. Polak najpierw wyeliminował Francuza Marceau Garniera i Włocha Ludovico Fossaliego. Dzieński zafundował kibicom wiele niesamowitych emocji, szczególnie w półfinale z Leandrem Carmannsem z Niemiec, kiedy to zawodnicy uzyskali identyczny czas – obie tablice z wynikami zaświeciły się na zielono jednocześnie. Bieg trzeba było powtórzyć i lepszy w nim był polski zawodnik.

W finale Marcin Dzieński przegrał z Francuzem Bassą Mawemem. Było blisko, ale o wyjazd do Paryża trzeba będzie jeszcze powalczyć.

W olimpijskiej rywalizacji wspinaczki sportowej na czas w Paryżu wystartuje 14 zawodniczek i 14 zawodników. Obok gospodarzy z Francji, którzy mają zapewniony start z urzędu na liście startowej znajdą się finaliści mistrzostw świata, zwycięzcy kwalifikacji kontynentalnych, najlepsza piątka całego cyklu światowych zawodów kwalifikacyjnych oraz zdobywca „dzikiej karty”.

Wspinaczka sportowa na czas po raz pierwszy będzie oddzielną medalową konkurencją. W Tokio 2020, kiedy zadebiutowała w programie olimpijskim, była, obok prowadzenia i boulderingu, jedną z trzech konkurencji składających się na kombinację, co nie było do końca dobrym rozwiązaniem ze względu na specjalizacje zawodników w pojedynczych konkurencjach. W stolicy Francji, zarówno w rywalizacji kobiet jak i mężczyzn, każda z nich będzie medalową.

Igrzyska XXXIII Olimpiady Paryż 2024 odbędą się w dniach 26 lipca – 11 sierpnia.

PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora