Biało-czerwoni zaczęli kluczowy etap przygotowań do MŚ w piłce ręcznej

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych przegrała 31:32 z Tunezją w pierwszym meczu turnieju 4 Nations Cup, który do piątku rozgrywany będzie w krakowskiej TAURON Arenie. To istotny element przygotowań do najważniejszej imprezy w dziejach polskiej piłki ręcznej – mistrzostw świata 2023. Biało-czerwoni mierzą się w stolicy Małopolski z Tunezją, Koreą i Brazylią, a już 11 stycznia rozpoczną walkę w MŚ.

W Krakowie trwają ostatnie przygotowania do mistrzostw świata piłkarzy ręcznych, które w styczniu będą rozgrywane w Polsce i w Szwecji. W TAURON Arenie Kraków rozpoczął się turniej 4 Nations Cup, jeden z dwóch najważniejszych sprawdzianów dla reprezentacji Polski przed rozpoczęciem styczniowego mundialu. W środę zespół trenera Patryka, mierząc się z Tunezją, nie wystąpił jeszcze w pełnym składzie. Spotkanie miało charakter testów przed startem mundialu, który otworzy mecz Polski z Francją już 11 stycznia w katowickim Spodku. Dla części graczy to ostatnia szansa na przekonanie do swoich umiejętności selekcjonera, tak by znalazł dla nich miejsce w drużynie na mundial.

– Jest to etap przygotowań służący przećwiczeniu wszystkich rzeczy, które do tej pory przetrenowaliśmy, ale jesteśmy jeszcze po długiej przerwie bez grania – mówi Patryk Rombel, selekcjoner reprezentacji Polski. – Z drugiej strony to etap selekcji, po którym będziemy musieli zdecydować, którzy z nich znajdą się w kadrze na mistrzostwa świata. Prawdziwą atmosferę mundialu poczujemy już 11 stycznia, a z naszych doświadczeń czy choćby siatkarzy doskonale wiemy, że wspaniali kibice poniosą nas do dużych rzeczy, osiągniemy prawdziwy szczyt, o którym wszyscy marzymy – dodaje trener.

Do przerwy biało-czerwoni spisywali się słabo w obronie i przeciętnie w ofensywie, ostatecznie schodzili do szatni z wynikiem 14:18, wcześniej przegrywali już nawet sześcioma bramkami. Skuteczny był Arkadiusz Moryto, który strzelił cztery rzuty karne na pięć prób. W drugiej połowie podopieczni trenera Rombla zaczęli grać skuteczniej w obronie i w 51. minucie wyrównali stan meczu (26:26), później popełnili jednak kilka prostych błędów i nie byli w stanie dogonić rywali. ostatecznie przegrali 31:32.

– Na pewno bardzo się cieszymy, że nasze mistrzostwa świata, grane w domu są coraz bliżej, to nas dodatkowo motywuje – mówi reprezentant Polski Arkadiusz Moryto. – Zostały dwa tygodnie, jeszcze nogi nie są odpowiednio świeże, zachowajmy spokój, mamy czas. Wyczekujemy na mundial, ale stara-my się nie spalić tym czekaniem. Cieszę się, że mundial będzie rozgrywany w moim rodzinnym Krakowie, lubię tutaj występować, mam nadzieję że awansujemy do drugiej fazy i TAURON Arena wypełni się naszymi kibicami.

Już za kilkanaście dni TAURON Arena stanie się areną, gdzie rozgrywane będą mecze mistrzostw świata. Polacy prawdopodobnie wystąpią w niej podczas fazy głównej. Nasza drużyna, w przypadku awansu, stawi w Krakowie czoła trzem reprezentacjom z grona: Hiszpania, Czarnogóra, Chile, Iran. W stolicy Małopolski, w ramach rundy wstępnej, rozgrywać swoje mecze będą grupy A (m.in. z Hiszpanią) oraz F (m.in. Norwegia), później rozgrywana będzie grupa I, w ramach rundy głównej. Biało-czerwoni lubią grać w stolicy Małopolski i liczą, że uda się tutaj wypracować doskonały wynik sportowy.

– Mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych to dla Krakowa bardzo ważne wydarzenie – mówi Krzysztof Kowal, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. – Szczególnie po pandemii chcemy od-budować naszą pozycję na sportowej i turystycznej mapie Europy i świata, przypomnieć że jesteśmy Krakowem sportowym. Mamy nadzieję, że dzięki temu turniejowi coraz więcej turystów będzie nas odwiedzać – dodaje dyrektor.

Gospodarzami MŚ 2023 będą Katowice, Województwo Śląskie, Kraków, Małopolska, Płock, Mazowsze i Gdańsk (w Polsce) oraz Goteborg, Malmo, Sztokholm, Kristianstad i Jonkoping (w Szwecji).

Po zakończeniu 4 Nation Cup reprezentacja Polski rozegra jeszcze turniej w Katowicach, w dniach 4-6 stycznia, a rywalami biało-czerwonych będą Irańczycy, Belgowie i Maroko.

Polska – Tunezja 31:32 (14:18)

Polska: Mateusz Kornecki, Jakub Skrzyniarz – Michał Olejniczak 1, Ariel Pietrasik 3, Tomasz Gębala, Pa-tryk Walczak 2, Jan Czuwara 6, Michał Daszek 2, Krzysztof Komarzewski 3, Przemysław Krajewski 3, Arkadiusz Moryto 5, Damian Przytuła 1, Piotr Jędraszczyk 2, Bartłomiej Bis, Maciej Pilitowski, Andrzej Widomski 1, Dawid Dawydzik 2.
Trener: Patryk Rombel.

Terminarz turnieju:

29 grudnia
godz. 15.30 Tunezja – Brazylia
godz. 18.00 Polska – Korea

30 grudnia
godz. 15.30 Tunezja – Korea
godz. 18.00 Polska – Brazylia

Biuro Prasowe MŚ w piłce ręcznej 2023
Fot.: Rafał OIleksiewicz