Bieg Fair Play PKOl 2021 – 70 tysięcy radości

Z okazji Światowego Dnia Fair Play – 7 września br., Klub Fair Play PKOI zorganizował ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych – #BiegFairPlayPKOl. Akcja miała na celu promocję idei fair play oraz wartości etycznych w sporcie.

Idea #BieguFairPlayPKOl nie polegała na biciu rekordów! Celem akcji była promocja idei fair play wśród jak największej liczby uczniów. Wydarzeniu sportowemu towarzyszyły inne inicjatywy o charakterze edukacyjnym. Nauczyciele w podanym okresie zorganizowali w szkołach również lekcje na temat znaczenia fair play nie tylko w sporcie, ale także w życiu, zaangażowali uczniów do projektów artystycznych i plastycznych: powstały fotorelacje, filmiki, plakaty, prace plastyczne, kodeksy fair play, a nawet utwory muzyczne.

– Wierzymy, że sport, uprawiany zgodnie z duchem fair play, kształtuje moralność młodszych i starszych, poprawia edukację oraz wspiera promocję harmonii i pokoju. Z tej okazji zaprosiliśmy nauczycieli w całej Polsce do wzięcia udziału w akcji i zorganizowania w ramach zajęć wychowania fizycznego Biegu Fair Play PKOl w dniach 7-10 września tego roku – powiedział Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

– Bieg Fair Play PKOl z okazji Światowego Dnia Fair Play spotkał się z dużym zainteresowaniem, do udziału zgłosiło się 291 szkół z całej Polski, w tym Szkoły im. Polskich Olimpijczyków. Do akcji włączyło się ponad 70 tysięcy uczniów – powiedziała Hanna Wawrowska przewodnicząca Klubu Fair Play PKOI.

– Jestem przekonana, że działając dziś na rzecz propagowania idei fair play powinniśmy swój przekaz kierować przede wszystkim do młodych. To nasza największa lokata na przyszłość. Edukować młodych! Oczywiście, aby tego dokonać potrzebujemy doświadczenia i charyzmy wybitnych sportowców, trenerów. Powinniśmy włączyć w działania związki i organizacje sportowe, środowiska akademickie, ludzi kultury, rodziców i oczywiście media, bez których nasza misja byłaby niepełna i pozbawiona ogromnej siły – dodała przewodnicząca Klubu Fair Play PKOI.

Projekt był realizowany w ramach ogólnoświatowej akcji obchodów Światowego Dnia Fair Play. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku 7 września do #BieguFairPlayPKOI dołączy jeszcze więcej młodych ludzi!

– Ten dzień jest ważny, ponieważ staramy się uczynić świat miejscem lepszym do życia i dorastania poprzez przykład uczciwej gry w sporcie – podsumował Jeno Kamüti, prezydent Międzynarodowego Komitetu Fair Play.

Wybrane fragmenty podsumowań uczestników akcji:

W ramach akcji Bieg Fair Play w naszej szkole odbywały się pogadanki na temat znaczenia idei fair play nie tylko w sporcie, ale i w życiu. Dzieci dzielnie pokonywały jak najdłuższy dystans walcząc ze swoimi słabościami. Cieszy fakt, że dzięki zaangażowaniu wychowawców klas 1-3, w akcji wzięła udział praktycznie cała szkoła. Wspólnie zrobiliśmy około 900 km, co daje ponad 1,5km na ucznia! Kadra również biegała.
Szkoła Podstawowa nr 3 Choszczno

Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak wspaniałej inicjatywie. Wszystkie klasy naszej szkoły ochoczo przystąpiły do biegu. Zmęczone ale radosne i uśmiechnięte dzieci po zawodach, kontynuowały zabawę przy ogniskach. Dziękujemy i pozdrawiamy.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bukowie

7 września w Szkole Podstawowej nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Wałczu odbył się Bieg Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W przepięknych okolicznościach przyrody uczniowie klas drugich i trzecich rywalizowali na wałeckim Euroboisku. “Nie zwycięstwo, ale udział, podobnie jak w życiu nie jest najważniejszy triumf, ale walka. Nie samo zwycięstwo jest istotne, lecz sprawiedliwa rywalizacja” – brzmi olimpijskie credo, które zacytowała pani Dyrektor Violetta Kamińska kierując słowa do wszystkich.
Szkoła Podstawowa nr 35 im. Polskich Olimpijczyków w Wałczu

Bez konkurencji, bez rywalizacji, wszyscy  razem pobiegliśmy dla Fair Play. Wszyscy zostali zwycięzcami. Radośni i uśmiechnięci wróciliśmy spacerkiem do szkoły.
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Kurozwękach

Zainteresowanie tematem fair play, mimo że wydawałoby się, iż znaczenie jest powszechnie znane, było bardzo duże. Mamy nadzieję, że Dni Fair Play w szkole w Rudnikach wpiszą się na stałe do sportowego kalendarza wydarzeń. 
Publiczna Szkoła Podstawowa  Andrzeja Wajdy w Rudnikach

Zdjęcia – dzięki uprzejmości szkół