Braisaz-Bouchet ze złotem, Hojnisz-Staręga 27. w biegu masowym

Justine Braisaz-Bouchet, która do tej pory podczas XXIV ZIO Pekin 2022 nie mogła pochwalić się dobrymi wynikami w startach indywidualnych, została dość sensacyjną mistrzynią olimpijską w biathlonowym biegu masowym kobiet. Monika Hojnisz-Staręga była 27.

Francuzka w tych igrzyskach jeszcze nie błysnęła, bo indywidualnie zajmowała pozycje w piątej dziesiątce – 40. w biegu indywidualnym i 48. w sprincie. W piątek jednak, mimo 4 strzałów niecelnych, w połowie rywalizacji doścignęła Norweżki, wykorzystała ich błędy na strzelnicy i uzyskała niedużą przewagę, której nie oddała już do mety.

Justine Braisaz-Bouchet na mecie

Srebro wywalczyła Tiril Eckhoff, która po dwóch pierwszych bezbłędnych wizytach na strzelnicy, dwukrotnie potem i to podwójnie pudłowała. W rezultacie Eckhoff, która linię mety minęła nieco ponad 15 sekund po Francuzce, wywalczyła srebro i jest to jej trzeci medal na tych igrzyskach (złoto – sztafeta mieszana, srebro – mass start, brąz – 10 km na dochodzenie).

Identycznie sytuacja przedstawiała się u jeszcze bardziej utytułowanej Norweżki – Marte Olsbu Roeiseland, która skoczyła bieg masowy trzecia, tracąc do zwyciężczyni 34.9 sek. Dla Roeiseland to już piąty medal w Pekinie: trzy złota – sztafeta mieszana, sprint i 10 km na dochodzenie oraz dwa brązy – w biegu indywidualnym i w mass starcie.

Monika Hojnisz-Staręga

Jedyna Polka wstawce, Monika Hojnisz-Staręga, uplasowała się na 27. miejscu. Polka już na pierwszym strzelaniu „złapała” dwa pudła i co za tym idzie, dwie rundy karne. Hojnisz-Staręga nie ustrzegła się błędów na strzelnicy podczas żadnej z prób. W drugiej Monika miała trzy, w trzeciej jeden i na koniec dwa kolejne niecelne strzały.

Niestety, ale w piątek na trasie biathlonowej na wyniki wpływ miała także pogoda. Mróz -14 stopni Celsjusza (odczuwalna temperatura ok. -23 stopnie) oraz dość silnie wiejący wiatr na pewno nie pomagał zawodniczkom.

To był ostatni start polskich biathlonistów podczas tych igrzysk. Najlepszym wynikiem w tej grupie polskich sportowców może pochwalić się właśnie Monika Hojnisz-Staręga, która w biegu pościgowym zajęła 9. miejsce.

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 zakończą się 20 lutego, w najbliższą niedzielę.