Znakomity występ Jekatieriny Kurakowej w programie dowolnym!

Doskonale spisała się polska łyżwiarka figurowa, solistka, Jekatierina Kurakowa w finałowym występie jakim był program dowolny podczas XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022. Polka, która po programie krótkim zajmowała 24. miejsce (awansowało 25 zawodniczek), w swoim drugim pokazie dokonała wręcz niemożliwego i awansowała o 12 pozycji zajmując ostatecznie 12. lokatę.

Katia po swoim występie, którym rzuciła na kolana nie tylko polskich kibiców, bardzo długo pozostawiała rywalki w tyle, pewnie liderując w rankingu olimpijskich zmagań. Dopiero zawodniczki z okolic pierwszej dziesiątki okazywały się lepsze od 19-letniej polskiej łyżwiarki.

Mistrzynią olimpijską została reprezentująca Rosyjski Komitet Olimpijski Anna Szczerbakowa (nota łączna – 255.95), srebro zdobyła jej rodaczka Aleksandra Trusowa (251.73), a brąz Japonka Kaori Sakamoto (233.13). 12. Polka uzyskała notę łączną 185.84.

Spore rozczarowanie przyniósł występ innej Rosjanki – 15-letniej Kamili Walijewej, która po programie krótkim prowadziła w tej konkurencji. Reprezentująca Rosyjski Komitet Olimpijski (ROC) upadła cztery razy i ostatecznie zajęła dopiero 4. miejsce.

– Nie myślałam o punktach, bo sędziowanie się różni zawsze. Czasem pojedziesz gorzej, a masz więcej punktów. To zależy od wielu czynników. A ja czułam stres i odpowiedzialność – powiedziała Katia Kurakowa. – Wiedziałam, że wielu ludzi zrobiło dla mnie wiele i wszyscy oczekiwali dobrego wyniku. A ja czułam, że to ten moment, w którym muszę się pokazać. Że to tu i teraz, a nie przedwczoraj, wczoraj czy jutro. To dzisiaj. I cieszę się, że tak się udało – dodała zadowolona łyżwiarka figurowa.

– W środę doznałam kontuzji nogi. Bolała mnie i musieliśmy zamienić kombinację skoków na taką trudniejszą dla mnie. Było ryzyko, bo takiej jeszcze nie sprawdzałam w zawodach, ale nie miałam wyboru i zdecydowaliśmy w dniu startu, że tak zrobimy. I kiedy przez to przeszłam, przez emocje, strach, odpowiedzialność i ból… Osiągnęłam dobry wynik. Miałem dwa skoki z lewej nogi, a zmieniłam na prawą. Tak jest mi trudniej, ale musiałam zmienić nogę, żeby zmniejszyć obciążenie – zrelacjonowała ostatnie nerwowe momenty przed startem Jekatierina.

12. miejsce polskiej solistki w Pekinie to drugi najlepszy wynik naszej łyżwiarki w historii startów w zimowych igrzyskach olimpijskich. Najlepiej spisała się do tej pory Anna Rechnio, podczas ZIO w Lillehammer w 1994 roku, plasując się na 10. miejscu. Polki do tej pory, łącznie ze startem Kurakowej, w konkurencji solistek wystartowały 6 razy: Grażyna Dudek – Innsbruck 1976, 18. miejsce; Zuzanna Szwed – Albertville 1992, 19.; Anna Rechnio – Liellehammer 1996 – 10.; Anna Rechnio – Nagano 1998 – 19.; Anna Jurkiewicz – Vancouver 2010, 30. miejsce oraz Jekatierina Kurakowa – Pekin 2022, 12.

To był ostatni akcent polskich łyżwiarzy figurowych w Pekinie. Dziękujemy Kasia za wspaniałe emocje i do zobaczenia za cztery lata we Włoszech.

PKOl
Fot.: PKOl – Robert Hajduk