Czworo polskich szosowców wystartuje w Paryżu

Ostatni w tym sezonie ranking Międzynarodowej Unii Kolarskiej ustalił kwoty kolarstwa szosowego na przyszłoroczne Igrzyska XXXIII Olimpiady Paryż 2024. Polska będzie mogła zabrać do stolicy Francji czworo zawodników – trzy kobiety i jednego mężczyznę.

Polki w rankingu narodów uplasowały się na 6. miejscu, więc na starcie wyścigu olimpijskiego będą mogły stanąć trzy nasze zawodniczki. Biało-czerwone do końca walczyły o awans w tym zestawieniu, który w przypadku zajęcia 5. lokaty, dawałby im jedno miejsce więcej w wyścigu ze startu wspólnego – a to byłaby poważna zmiana in plus.

W jeździe indywidualnej na czas, w przypadku kobiet, jedno miejsce przypada Polsce z rankingu, a drugie, dodatkowe wywalczyła Agnieszka Skalniak-Sójka, zajmując 7. miejsce w tej konkurencji podczas tegorocznych mistrzostw świata w szkockim Glasgow.

Reasumując – Polska w olimpijskiej rywalizacji pań wystawi trzy zawodniczki w wyścigu ze startu wspólnego oraz dwie w jeździe indywidualnej na czas, które muszą być wybrane z wyścigowej trójki.

W rankingu narodów wśród mężczyzn Polska zajęła 24. miejsce i będzie mogła wystawić jednego zawodnika w wyścigu wspólnym i jednego w jeździe indywidualnej na czas, z tym, że w tym przypadku musi to być ten sam zawodnik.

Rafał Majka na olimpijskim podium w Rio 2016

Igrzyska XXXIII Olimpiady Paryż 2024 odbędą się w dniach 26.07-11.08. Wyścigi ze startu wspólnego zostaną rozegrane 27 lipca, a „czasówki” zaplanowano na 3. i 4. sierpnia.

W 100-letniej historii startów w najważniejszej imprezie sportowej świata biało-czerwoni wywalczyli 11 medali: 7 srebrnych i 4 brązowe. Polscy kolarze szosowi z kolei, ostatni medal olimpijski zdobyli podczas igrzysk w Rio de Janeiro w 2016 roku. Na trzecim stopniu podium wyścigu ze startu wspólnego stanął wówczas Rafał Majka.