Dawid Kubacki odebrał swój medal olimpijski

Polski skoczek narciarski Dawid Kubacki odebrał we wtorek wieczorem swój brązowy medal olimpijski, który wywalczył podczas drugiego dnia XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022. Medal wręczyła mu dwukrotna wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim i polska członkini MKOl – Maja Włoszczowska.

– To ten moment, kiedy potrafię się ucieszyć, może nie tak ekspresyjnie, ale w środku mnie są ogromne emocje – powiedział Dawid Kubacki po ceremonii wręczenia medalu olimpijskiego w Medal Plaza Zhangjiakou, niedaleko wioski olimpijskiej, w której mieszka. – Szczególnie, kiedy flagi jadą do góry, a człowiek jak na to popatrzy, to uświadamia sobie, że zrobił coś, czego nie spotyka się na co dzień. Medal olimpijski to jest coś, co nie każdy może mieć w domu – dodał skoczek narciarski.

– Wiem ile kosztowało mnie to pracy, zresztą nie tylko mnie, bo tak samo moich kolegów i cały nasz sztab. Wiem ile to kosztuje wyrzeczeń moją żonę, całą rodzinę, szczególnie kiedy my jeździmy i pracujemy, czy to na treningach, czy to na zawodach. To wszystko jest uhonorowaniem wysiłku całego tego sztabu ludzi, to chwyta za serce. Oni tu wszyscy byli ze mną i to jest wspaniałe, bo także cieszyli się tym medalem. To jest coś niesamowitego, że mimo, iż na podium stoję sam, to jest grupa ludzi, która razem ze mną szczerze się z tego medalu cieszy – zaznaczył Kubacki.

– Każdy medal jest wyjątkowy, każdy ma swoją wartość, ale ten trochę inaczej smakuje. Wiadomo, że brąz jest brąz, a każdy marzy o złocie. Ale, może jeszcze aż tak stary nie jestem. Zobaczymy… – zapowiedział Dawid, dla którego jest to wprawdzie drugi olimpijski brąz, ale pierwszy indywidualny krążek.

– Nie będzie stresu przed kolejnymi zawodami olimpijskimi, no bo po co – dodał ze spokojem medalista olimpijski w skokach narciarskich. – Ja pozostanę spokojny przed konkursem na skoczni dużej, tak samo jak byłem spokojny przed tym. Myślę, że koledzy zrobią dokładnie to samo. Wierzę także, że ten medal zrzuci nam kamień z serca, a dzięki niemu będzie nam łatwiej pracować i pozostawać w koncentracji – zakończył Dawid Kubacki.

Program startów polskich skoczków narciarskich podczas XXIV ZIO Pekin 2022 (czas polski)

piątek, 11 lutego
10:45-11:30 (M) ind. – duża skocznia – trening
(Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Stefan Hula)
12:00-13:06 (M) ind. – duża skocznia – kwalifikacje
(Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Stefan Hula)

sobota, 12 lutego
11:00-11:35 (M) ind. – duża skocznia – seria próbna
(Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Stefan Hula)
12:00-12:45 (M) ind. – duża skocznia – pierwsza seria
(Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Stefan Hula)
13:00-13:33 (M) ind. – duża skocznia – seria finałowa
(ew. Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Stefan Hula)

poniedziałek, 14 lutego
11:10-11:49 (M) – drużyny – seria próbna (Polska)
12:00-12:51 (M) – drużyny – pierwsza seria (Polska)
13:06-13:42 (M) – drużyny – seria finałowa (Polska)

PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora, Robert Hajduk