Dawid Kubacki pozostał liderem Pucharu Świata w skokach narciarskich

Austriak Stefan Kraft i Norweg Halvor Egner Granerud z identyczną liczbą punktów wygrali niedzielny konkurs skoków narciarskich w Ruce. Polacy tym razem byli poza podium, ale Dawid Kubacki pozostał liderem Pucharu Świata.

Po pierwszej serii porannego, niedzielnego konkursu na skoczni w Ruce liderem był Dawid Kubacki. Polak miał punkt przewagi nad Słoweńcem Anze Laniskiem – triumfatorem sobotniej rywalizacji. Niespełna siedem punktów do podium tracił najlepszy z Polaków w sobotnim konkursie, Piotr Żyła. Po skoku na odległość 129 metrów na 20. pozycji pierwszą serię zakończył Kamil Stoch. Ostatnim z Polaków, który zajął miejsce w top 30 dające awans do serii finałowej był Paweł Wąsek, sklasyfikowany na 27. miejscu.

W drugiej serii zdecydowanie poprawił się Kamil Stoch, który poleciał o 10 metrów dalej, niż w pierwszej próbie i awansował na 14. miejsce w końcowej klasyfikacji zawodów. Trzykrotny mistrz olimpijski nie krył zadowolenia ze swojej ostatniej próby.

Dwa równe skoki (138 m, 139 m) oddał w niedzielnym konkursie Piotr Żyła, który ostatecznie został sklasyfikowany na 5. miejscu. Po sobotnim podium reprezentant Polski zaliczył kolejne miejsce w pierwszej piątce i start w Ruce może zaliczyć do udanych.

Prowadzący po pierwszej serii Dawid Kubacki miał ogromną szansę na kolejne, trzecie już w tym sezonie zwycięstwo. Polak po skoku na 145,5 metra prowadził po pierwszej serii konkursu w Ruce, ale w drugiej wylądował na 130. metrze, podczas gdy jego najgroźniejsi rywale uzyskiwali odległości o kilkanaście metrów dłuższe. Kubacki po konkursie nie krył, że wynik mógł być lepszy.

Paweł Wąsek uplasował się ostatecznie na 27. miejscu, Jakub Wolny był 39., Aleksander Zniszczoł 40., a Tomasz Pilch 45.

Dawid Kubacki pozostaje liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich, ale jego przewaga na Stefanem Kraftem stopniała do zaledwie 5 punktów.