Dzień Polski Kraków-Małopolska 2023

25 czerwca br. w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbył się „Dzień Polski Kraków-Małopolska 2023”.

Goście mieli okazję wysłuchać utworów Karola Szymanowskiego w wykonaniu Tomasza Świerczka, Chaconne z „Polskiego Requiem” Krzysztofa Pendereckiego, poświęconą pamięci Jana Pawła II oraz I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina w wykonaniu wybitnego pianisty Jakuba Kuszlika, któremu towarzyszyła Orkiestra Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, pod dyrekcją Alexandra Humali.

„Dzień Polski” od ponad 10 lat jest organizowany przez Polski Komitet Olimpijski wspólnie ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena z okazji udziału Reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich i igrzyskach europejskich.

„Dzień Polski” ma pokazywać więzi sportu ze sztuką poprzez nawiązanie do antycznych igrzysk olimpijskich, a także konkursów sztuki i literatury towarzyszącym Igrzyskom Olimpijskim (1912-1948). Muzyka i sport – idea harmonijnego łączenia kultury fizycznej i sztuki, zaspokojenia potrzeb ducha i ciała – wznoszą się ponad bariery językowe łącząc ludzi różnych kręgów kulturowych. Paralele te doceniono w Olimpii, wprowadzając na równi z rywalizacją sportową rywalizację poetów – śpiewaków. Sport, sztuka i środowisko to trzy główne filary olimpizmu i na tym oparta jest idea organizacji „Dni Polskich”.

„Dzień Polski Kraków-Małopolska 2023” został zorganizowany we współpracy z Województwem Małopolskim, gospodarzem III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.

Mecenas: Fundacja Enea

Partner Główny: Fundacja Banku Pekao S.A., Polska Fundacja Narodowa

Partner: Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Fundacja ARP

Patronat medialny: Polsat Sport, Media Strefy Wolnego Słowa

Fot.: Krzysztof Kalinowski