„Dzień Polski” w Ambasadzie Polski w Japonii

W Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Japonii spotkali się członkowie i przyjaciele Ruchu Olimpijskiego, a także sponsorzy i partnerzy PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej na tradycyjnym „Dniu Polskim”. Gospodarzami spotkania byli Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Japonii Paweł Milewski, Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki oraz Rafał Szlachta – Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

W spotkaniu uczestniczył także Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.

– Jestem zaszczycony, że mogę gościć Państwa w Ambasadzie Polski w Japonii, w mieście Igrzysk XXXII Olimpiady Tokio 2020. Cieszę się, że możemy się spotkać w gronie członków i przyjaciół PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej i wspólnie trzymać kciuki za naszych zawodników. To polskie wsparcie w tych trudnych okolicznościach jest im bardzo potrzebne – powiedział Ambasador Paweł Milewski.

– Turystyka i sport mają ze sobą wiele wspólnego. Polska Organizacja Turystyczna nieustannie podejmuje działania dotyczące promocji Polski, a dzięki współpracy z Polskim Komitetem Olimpijskim będziemy mogli upowszechniać wiedzę o naszym kraju w świecie, pokazywać jego potencjał, siłę, nowoczesność i walory turystyczne, szerząc przy tym uniwersalne wartości sportowe – podkreślił Rafał Szlachta – Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki podziękował wszystkim sponsorom PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej, bez których udział Polaków w igrzyskach i organizacja ich pobytu na wysokim poziomie nie byłaby możliwa.

– Dziękuję PKN Orlen, Totalizatorowi Sportowemu, firmie Enea, Grupie LUXMED, 4F i Polskim Liniom Lotniczym LOT za konsekwentne wspieranie PKOl I Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej. Jesteście ważną częścią naszej Olimpijskiej Rodziny. Dzięki Wam możemy polskim reprezentantom zapewnić jak najlepsze warunki udziału w igrzyskach. Kibicujmy im z całego serca, by pokazali swoje sportowe możliwości i przełamali swoje słabości. Trenowali przez wiele lat pod okiem swoich trenerów i Związków Sportowych, by na tej najważniejszej w życiu każdego sportowca imprezie pokazać się z jak najlepszej strony  – mówi Andrzej Kraśnicki – Prezes PKOl.

Andrzej Kraśnicki wręczył także Ambasadorowi Pawłowi Milewskiemu medal 100-lecia PKOl.

Polski Komitet Olimpijski, kierując się ideałami założycieli PKOl, dba by Polska promowana była nie tylko na sportowych arenach. Od 2012 roku – podczas każdych Igrzysk Olimpijskich – organizowany jest „Dzień Polski” we współpracy ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena Elżbiety Pendereckiej. Jego celem jest między innymi prezentacja więzi sportu ze sztuką poprzez nawiązanie do antycznych igrzysk olimpijskich. Sport, sztuka i środowisko to trzy główne filary olimpizmu i na tym oparta jest idea organizacji „Dni Polskich”.

Tegoroczny – z uwagi na ograniczenia organizacyjne i sanitarne – zorganizowany został w dwóch częściach – 30 czerwca w Polsce z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Pana Miyajima Akio – Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Japonii w Polsce oraz już podczas trwania igrzysk olimpijskich w Ambasadzie Polski w Japonii.

Inicjatorką organizacji „Dni Polskich” jest Iwona Łotysz – Zastępca Sekretarza Generalnego PKOl, odpowiedzialna za współpracę międzynarodową oraz relacje PKOl z ambasadami Polski na świecie, Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim, Stowarzyszeniem Europejskich Komitetów Olimpijskich oraz Narodowymi Komitetami Olimpijskimi w innych krajach.

Podczas spotkania w Ambasadzie Paweł Milewski – Ambasador Polski w Japonii – podziękował Iwonie Łotysz za wkład i zaangażowanie w organizację „Dnia Polskiego” zarówno w Polsce, jak i Japonii oraz za współpracę organizacyjną z Ambasadą w zakresie pobytu reprezentacji Polski i sztabów szkoleniowych w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Biuro Komunikacji PKOl