EBU zwiększy zasięg transmisji telewizyjnych z Igrzysk Europejskich 2023 i 2027

EBU będzie producentem sygnału telewizyjnego Igrzysk Europejskich w 2023 i 2027 r., po tym jak Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) i Eurowizja Sport sfinalizowały umowę na wyłączność w zakresie praw medialnych dwóch najbliższych edycji tej największej multidyscyplinarnej imprezy sportowej w Europie.

Porozumienie jest pierwszym zaangażowaniem EBU w to wydarzenie, które w przyszłym roku będzie miało swoją trzecią edycję. Ogłoszenie porozumienia nastąpiło wraz z potwierdzeniem programu sportowego na przyszłoroczną edycję w Krakowie oraz Małopolsce i Śląsku w Polsce.

Program sportowy III Igrzysk Europejskich obejmuje sporty, w których co trzecia dyscyplina będzie w randze mistrzostw Europy, ale przede wszystkim w ponad 95% z nich będzie można uzyskać kwalifikacje olimpijskie na Igrzyska XXXIII Olimpiady Paryż 2024.

Program obejmuje kilka sportów, które niedawno dołączyły lub dołączą do ​​programu olimpijskiego. Są to: breaking (będzie włączony do programu olimpijskiego w Paryżu w 2024 r.); wspinaczka sportowa (włączona do programu olimpijskiego w Tokio w 2021 r.); rugby 7-osobowe (dołączyło do programu olimpijskiego w Rio de Janeiro w 2016 r.).

Dzięki podpisanemu porozumieniu EBU chce zwiększyć zasięgu ogólnodostępnych transmisji z edycji 2023 i 2027, aby przybliżyć historię Igrzysk Europejskich i pokazać najlepszych europejskich sportowców na całym świecie na rok przed Igrzyskami Olimpijskimi Paryż 2024 i Los Angeles 2028.

Relacje nadawców na ich platformach zostaną uzupełnione transmisją online, dzięki czemu każdy moment Igrzysk Europejskich 2023 i 2027 będzie dostępny na żywo na całym świecie.

– To kamień milowy dla Igrzysk Europejskich, który wyniesie wydarzenie na nowy poziom. Współpraca z EBU przez kolejne dwie edycje zapewni kibicom sportowym możliwość śledzenia europejskich gwiazd sportu, z których wiele będzie walczyło o miejsce na Igrzyskach Olimpijskich. W Krakowie będziemy mieli 18 dyscyplin olimpijskich, które są kwalifikacjami do Paryża, uzupełnione o wybór dynamicznie rozwijających się dyscyplin sportowych, które swoimi formatami zaangażują młode pokolenie. Cieszymy się, że możemy współpracować z EBU, aby zorganizować wydarzenie, które zainspiruje bardziej aktywną przyszłość Europy – powiedział Przewodniczący EOC Spyros Capralos.

Trzecia edycja Igrzysk Europejskich w Krakowie oraz Małopolsce i na Śląsku w Polsce zaplanowana jest w dniach od 21 czerwca do 2 lipca 2023 roku.

EOC
Fot.: PKOl – Tomasz Piechal