Zmarł Czesław Cybulski – twórca potęgi polskich młociarzy

Z ogromnym żalem i smutkiem przyjęliśmy informację, że w wieku 87 lat zmarł trener Czesław Cybulski, szkoleniowiec rzutu młotem, wychowawca wielu mistrzów tej konkurencji m.in. Szymona Ziółkowskiego – twórca polskiej szkoły i potęgi polskich młociarzy.

Był jednym z najwybitniejszych polskich trenerów lekkiej atletyki. Szlifował takie diamenty klasy światowej jak: Anita Włodarczyk, Joanna Fiodorow, Malwina Kopron, Szymon Ziółkowski czy Paweł Fajdek. Wyróżniony tytułem zasłużony dla miasta Poznania, gdzie był podziwiany i cieszył się bezwzględnym szacunkiem. Odznaczony również Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznawanym przez prezydenta RP.

Czesław Cybulski wybrany został trenerem 90-lecia AZS Poznań. Otrzymał też tytuł honorowego profesora w lekkiej atletyce, był odznaczony między innymi dwoma Złotymi Krzyżami za zasługi dla sportu i sportu szkolnego. Dla trenowanych przez siebie zawodników był nie tylko trenerem, ale fizjologiem i psychologiem w jednym. Powtarzał, że trener powinien stanowić z zawodnikiem jedną duszę.

Jego zawodnicy zdobyli ponad 110 tytułów mistrza Polski, cztery tytuły mistrza świata. Wychował wielu medalistów mistrzostw Europy. Do tych niebagatelnych sukcesów Szymon Ziółkowski dołożył olimpijskie złoto podczas igrzysk olimpijskich Sydney 2000.
ŚP. Czesław Cybulski miał swój udział również w olimpijskich krążkach Anity Włodarczyk, Pawła Fajdka, Malwiny Kopron, a nawet ŚP. Kamili Skolimowskiej – bo wszyscy z nich mieli przyjemność spotkać na swojej drodze tego wybitnego szkoleniowca.

W imieniu Rodziny Olimpijskiej, Najbliższym, Przyjaciołom i Współpracownikom ŚP. Czesława Cybulskiego składam najszczersze wyrazy współczucia. Łączymy się z Państwem w bólu i żalu!
Cześć Jego Pamięci!

Andrzej Kraśnicki
Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego