EYOF 2023: 14 „biało-czerwonych” medali!

Po dniu „medalowej przerwy” Młodzieżowa Reprezentacja Polski na XVI Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy Friuli Venezia Giulia 2023 znów pokazała się z jak najlepszej strony i dorzuciła dwa kolejne medale. Teraz na koncie biało-czerwonych widnieje 14 sztuk krążków: 1 złoty, 7 srebrnych i 6 brązowych. Wygląda to imponująco!

Najpierw po raz kolejny swoją klasę udowodniły skoczkinie i skoczkowie narciarscy w drużynowym konkursie mieszanym. Polacy w składzie: Pola Bełtowska, Natalia Słowik, Wiktor Szozda i Klemens Joniak wywalczyli srebro (829.5 pkt.). Zwyciężyli Słoweńcy (918.6 pkt.), a brąz zdobyli Niemcy (818.7).

Klemens Joniak

Dla naszych dziewcząt to pierwsze medale, ale ich koledzy z drużyny to już utytułowani zawodnicy. Zarówno Klemens, jak i Wiktor zdobyli w Planicy po trzy medale: po jednym indywidualnie i po dwa w drużynach. Klemens Joniak dodatkowo ma srebro z poprzedniego EYOF Vuokatti 2022, co stawia go na czele polskiego rankingu zdobywców medali podczas zimowych festiwali. W tym umownym zestawieniu prowadzi Hanna Mazur (short track), która w tej edycji EYOF stawała na podium także cztery razy, ale raz na jego najwyższym stopniu.

Wiktor Szozda

Polscy multimedaliści EYOF

1. Hanna Mazur (short track) – 1-2-1
2. Klemens Joniak (skoki narciarskie) – 0-4-0
3. Wiktor Szozda (skoki narciarskie) – 0-2-1
4. Kornelia Woźniak (short track) – 0-2-1
5. Dominik Palenceusz (short track) – 0-1-2

Drugi piątkowy medal dla Polski został wręczony na Ice Arena Pontebba, gdzie w 2003 roku odbywała się Uniwersjada. Tam polska jedynaczka w łyżwiarstwie figurowym – Noelle Streuli – w pięknym stylu wywalczyła brązowy medal. Noelle po bardzo dobrym występie w programie krótkim zajmowała 4. miejsce.

Noelle Streuli

W programem dowolnym Polka stanęła na wysokości zadania i po wspaniałym występie, przy owacjach wypełnionej kibicami hali, pokazała, że pokładane w niej nadzieje stały się faktem. Noelle była jedną z tylko trzech zawodniczek, które w ocenach sędziowskich uzyskały noty powyżej setki. Wygrała Iida Karhunen (Finlandia) – nota łączna 171.79, srebro zdobyła Anna Pezzetta (Włochy) – 167.96, a brąz Noelle Streuli (Polska) – 162.34.

Warto dodać, że medal Noelle to dopiero trzecie takie trofeum polskich łyżwiarzy figurowych w historii startów w Zimowych Olimpijskich Festiwalach Młodzieży. Pierwszy wywalczyła para taneczna i późniejsi olimpijczycy: Sylwia Nowak i Sebastian Kolasiński. Było to srebro (Aosta 1993). Drugi w historii krążek, tego samego kruszcu, padł łupem również pary tanecznej – Jolanty Bury i Łukasza Zalewskiego (Andora 1995). Jednak medal Noelle jest o tyle ważny, co niesamowity, bo to pierwsza indywidualna zdobycz dla Polski w imprezie na olimpijskim poziomie. W ten sposób nasza młoda łyżwiarka figurowa zapisała się na kartach historii polskiego sportu.

W piątek rywalizowali także chłopcy w narciarstwie alpejskim (slalom gigant). Najlepszym z nich okazał się – świętujący tego dnia wejście w dorosłość, czyli 18. urodziny – Igor Kaczmarek. 31. miejsce zajął także „świeżo upieczony” 18-latek – Jan Łodziński. Stanisław Sarzyński był 37., Mateusz Szczap nie ukończył rywalizacji.

Polska sztafeta mieszana 4×5 km stylem klasycznym i dowolnym w biegach narciarskich w składzie: Przemysław Legierski, Julia Rucka, Paweł Bryja i Karolina Kuć uplasowali się na 12. miejscu.

W narciarstwie wysokogórskim indywidualnie także rywalizowali nasi zawodnicy. Wśród dziewcząt Paulina Gomola była 26., a wśród chłopców Wojciech Kłoda zajął 22. miejsce, Mateusz Kośny był 28., a Kacper Mrowiński 33.

Wojciech Kłoda

Sobota to ostatni dzień XVI Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Friuli Venezia Giulia 2023. Okazje do zdobycia medali tego dnia będą mieli: dziewczęta i chłopcy w narciarstwie alpejskim (super-g) – Magdalena Bańdo, Hanna Zięba, Maja Woźniczka, Nikola Komorowska i Mateusz Szczap, Jan Łodziński, Igor Kaczmarek, Stanisław Sarzyński oraz biatloniści (sztafeta mieszana 4×6 km) – Amelia Liszka, Majka Germata, Jakub Potoniec i Dawid Filip.

Wieczorem w Udine odbędzie się ceremonia zakończenia, tak udanego dla Polaków XVI Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Friuli Venezia Giulia 2023.

PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora