Igrzyska Europejskie bez sportowców z Rosji i Białorusi – PKOl solidarny z Ukrainą

W III Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska 2023 nie wezmą udziału sportowcy z Rosji i Białorusi. Taką decyzję już w ubiegłym roku podjęły Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (The European Olympic Committees – EOC) i Polski Komitet Olimpijski. Stanowisko to jest obowiązujące i niezmienne.

– Stanowisko Polskiego Komitetu Olimpijskiego jest jednoznaczne: uczestnictwo sportowców z Rosji i Białorusi w III Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska 2023 – największej w tym roku multidyscyplinarnej imprezie sportowej w Europie – nie jest możliwe. Podobnie jak rywalizacja oprawcy i ofiary na jednej sportowej arenie. PKOl od początku wojny publicznie wyraża pełną solidarność z Ukrainą, sportowcami z Ukrainy i całym narodem ukraińskim. Podjął wiele działań pomocowych skierowanych do ukraińskich sportowców – między innymi zapewnił wspólny udział Reprezentacji Polski i Ukrainy w XV Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy Vuokatti 2022. Tę solidarność i potępienie wojny nadal będziemy wyrażać – podkreśla Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Solidarność z Ukrainą wyraża też Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich. W trwającym właśnie we Włoszech Europejskim Festiwalu Młodzieży Europy – Friuli Venezia Giulia 2023 uczestniczy 25 ukraińskich sportowców z Ukrainy. Zgodnie z zaleceniami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego utrzymane zostały sankcje sportowe wobec rosyjskich i białoruskich sportowców, urzędników państwowych i symboli.

Jednocześnie Polski Komitet Olimpijski oświadcza, że jego zdaniem, do czasu zakończenia barbarzyńskiej wojny w Ukrainie żaden rosyjski i białoruski sportowiec nie powinien brać udziału w jakikolwiek zawodach międzynarodowych – także igrzyskach olimpijskich.

Biuro Komunikacji PKOl