EYOF 2023: Pierwszy dzień – pierwsze polskie medale!

Złoto, srebro i brąz – to pierwsze polskie medale wywalczone przez naszych łyżwiarzy szybkich na torze krótkim (short track) pierwszego dnia rywalizacji w XVI Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy Friuli Venezia Giulia 2023. To było znakomite otwarcie!

Wszystkie krążki młodzi polscy sportowcy zdobyli w konkurencji 1500 m. Złoto w rywalizacji dziewcząt wywalczyła Hanna Mazur (prywatnie córka znakomitego polskiego trenera łyżwiarstwa szybkiego i byłego zawodnika – Witolda Mazura), a srebro Kornelia Woźniak. Wśród chłopców na trzecim stopniu podium stanął Dominik Palenceusz. Czwarty z biało-czerwonych – Krzysztof Mądry – wystartował w finale B, zajmując 5. miejsce. Jednak na niego trenerzy liczą najbardziej w sprinterskiej rywalizacji na 500 m.

Całą czwórka ba koniec dnia wystartowała także w sztafecie mieszanej na 2000 metrów, wygrywając swój ćwierćfinał z czasem 3:00.901. Był to najlepszy czas spośród wszystkich startujących sztafet, co daje nadzieję na kolejne świetne występy naszych łyżwiarzy.

Dobre wieści nadeszły także ze snowboardowych zawodów Big Air. Tu świetnie zaprezentował się Igor Truszkowski, a jego 5. miejsce w kwalifikacjach dało mu pewny udział w poniedziałkowym finale. 12. lokatę w tej konkurencji, w rywalizacji dziewcząt uzyskała Hanna Borowiak i jest rezerwową do finału.

19. miejsce w konkurencji Bir Air narciarzy dowolnych zajął Antoni Cukier. Ten wynik nie dał mu awansu do finału.

Pierwszy dzień imprezy za nami. Wiadomością dnia jest to, że Polska prowadzi w klasyfikacji medalowej z trzema krążkami na koncie: 1 złoty, 1 srebrny, 1 brązowy. Drugie miejsce zajmują Węgrzy (1 złoto, 1 brąz), a trzecie Norwegia (1 srebro).

W poniedziałek drugi dzień rywalizacji podczas XVI EYOF 2023. Trzymaki kciuki za Polaków! Nieustannie!

Zapraszamy także do śledzenia relacji live z XVI EYOF 2023!