EYOF 2023: 7 medali Polaków po dwóch dniach!

Polska Młodzieżowa Reprezentacja na XVI Zimowy EYOF Friuli Venezia Giulia 2023 po dwóch dniach imprezy ma na swoim koncie już 7 medali. W poniedziałek biało-czerwoni pokazali moc i, mimo iż w klasyfikacji medalowej zajmują 2. miejsce, to z 7 krążkami na koncie, dominują absolutnie. A dopiero dwa dni za nami.

Do tej pory Polacy wywalczyli jedno złoto, dwa srebra i cztery brązy. Prowadzą Węgrzy (2-1-1) i choć mają tylko 4 krążki to jednak dwa z nich są złote. W prowadzonej przez organizatorów klasyfikacji multimedalistów z dwoma medalami na swoich kontach znaleźli się: Hanna Mazur (złoto i brąz) i Dominik Palenceusz (dwa medale brązowe).

Dominik Palenceusz (pierwszy z prawej)

W poniedziałek znów świetnie zaprezentowali się nasi zawodnicy short tracku. Hanna Mazur w konkurencji 500 m zdobyła brąz, a Kornela Woźniak była 4. W finale chłopców na tym samym dystansie na trzecim stopniu podium stanął ponownie Dominik Palenceusz. Krzysztof Mądry, który przewrócił się w półfinale, wystąpił w finale B zajmując tam 2. miejsce.

Cała czwórka wystartowała także w półfinale wyścigu sztafet mieszanych, wygrywając swój bieg. Polacy wystartują w środowym finale wraz z Węgrami, Norwegią i Holandią. Poza tym nasi młodzi łyżwiarze będą rywalizować także indywidualnie na dystansie 1000 m.

Polscy skoczkowie

Kolejne, także dwa medale, zdobyli polscy skoczkowie narciarscy na skoczni normalnej. Klemens Joniak zdobył srebro (97,5 m/95,5 m), a Wiktor Szozda brąz (95 m/96 m). Trzeci z Polaków – Tymoteusz Amilkiewicz – był 19. (83,5 m/84 m), a Klemens Staszel został zdyskwalifikowany.
W konkursie dziewcząt najlepsza z Polek – Pola Bełtowska była 10. (81,5 m/76 m), Natalia Słowik uplasowała się na 11. miejscu (81 m/74,5 m), Sara Tajner była 18. (65,5 m/67,5 m), Zuzanna Rapacz 21. (61 m/63 m).

Weronika Dawidek

W slalomie gigancie równoległym w poniedziałek rywalizowali snowboardziści. Najlepiej spisała się nasza nadzieja medalowa – Weronika Dawidek, która zajęła 5. miejsce. Sonia Zapała uplasowała się na 8. pozycji. Wśród chłopców Anatol Kulpiński był 13., a Bartłomiej Kaciczak 14.

Anatol Kulpiński

Rywalizację podczas EYOF rozpoczęli także biegacze narciarscy. W biegu chłopców na 10 km Paweł Bryja był 37., Przemysław Legierski 38., Hubert Tomaszek 43., a Dawid Pilch 44. Natomiast w rywalizacji dziewcząt na dystansie 7,5 km Julia Rucka była 38., Zuzanna Pabin 40., Laura Wantulok 42., a Karolina Kuc 47.

Przemysław Legierski

Trzeciego dnia XVI Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Friuli Venezia Giulia 2023 Polacy wystartują w: narciarstwie alpejskim (chłopcy, slalom) – Jan Łodziński, Mateusz Szczap, Igor Kaczmarek i Stanisław Sarzyński; w biathlonie (chłopcy, sprint 7,5 km) – Dawid Miller, Jakub Potoniec, Dawid Filip i Michał Szatkowski; (dziewczęta, sprint 6 km) – Majka Germata, Amelia Liszka, Aleksandra Szajnowska i Zuzanna Sadownik; w biegach narciarskich (chłopcy, bieg ind. na 7,5 km) – Hubert Tomaszek, Dawid Pilch, Przemysław Legierski i Paweł Bryja; w kombinacji norweskiej indywidualnie (chłopcy, skocznia normalna/6 km) – Jakub Cieślar, Szymon Dubiel, Andrzej Waliczek i Kacper Jarząbek oraz (dziewczęta, skocznia normalna/4 km) – Natalia Słowik i Pola Bełtowska; w short tracku (chłopcy, 1000 m i sztafeta mieszana) – Krzysztof Mądry i Dominik Palenceusz oraz (dziewczęta, 1000 m i sztafeta mieszana) – Hanna Mazur i Kornelia Woźniak; w narciarstwie wysokogórskim (dziewczęta sprint) – Paulina Gomola oraz (chłopcy, sprint) – Wojciech Kłoda, Mateusz Kośny i Kacper Mrowiński; w snowboardzie (PGS drużyny mieszane) – Weronika Dawidek/Anatol Kulpiński i Sonia Zapała/Bartłomiej Kaciczak oraz (chłopcy, Big Air) – Igor Truszkowski.