EYOF Vuokatti 2022 bez reprezentacji Rosji i Białorusi

Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich podjęło decyzję, że Reprezentacje Rosji i Białorusi nie wezmą udziału w nadchodzącym Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF) organizowanym w dniach 20-25 marca 2022 r. w fińskim Vuokatti.

Na wtorkowym posiedzeniu Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) omawiano pogarszającą się sytuację i kryzys humanitarny wywołany rosyjską inwazją na Ukrainę w zeszłym tygodniu.

EOC solidaryzuje się z Ukrainą i w pełni popiera poniedziałkowe oświadczenie oraz działania zarekomendowane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl). Dlatego też, po przeprowadzonych konsultacjach z Komitetem Organizacyjnym Vuokatti 2022 i pozostałymi interesariuszami oraz biorąc pod uwagę decyzje podjęte przez uczestniczące Federacje Międzynarodowe, Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich podjęło decyzję, że Reprezentacje Rosji i Białorusi nie wezmą udziału w nadchodzącym Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF) organizowanym w dniach 20-25 marca 2022 r. w fińskim Vuokatti.

EOC przyznaje, że oświadczenie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zawierało wyjątki w zapisach odnośnie wydarzeń organizowanych w najbliższym czasie, jednakże w celu zapewnienia dobrego samopoczucia młodym sportowcom i ochrony integralności festiwalu, EOC uważa, że rosyjscy i białoruscy sportowcy nie powinni rywalizować w Vuokatti.

Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich podejmuje tę decyzję z niechęcią ze względu na wyjątkowo młody wiek sportowców. Jednak, jak przyznał MKOl, „jest to dylemat, którego nie można rozwiązać”.

EOC kontynuuje monitorowanie wojny w Ukrainie i we właściwym czasie przedstawi aktualizacje odnośnie ujednoliconego podejścia Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich oferującego wsparcie sportowców i społeczeństwa tego kraju.

Biuro Komunikacji PKOl/EOC