Prezes PKOl za wykluczeniem rosyjskich i białoruskich sportowców z międzynarodowych zawodów sportowych

Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego i jednocześnie członek Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) poparł stanowisko Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego rekomendujące wykluczenie rosyjskich i białoruskich sportowców oraz osób z nimi współpracujących z udziału w międzynarodowych zawodach sportowych.

– W sytuacji okrutnej agresji wojsk rosyjskich, prowadzonej również z terytorium Białorusi na niepodległą Ukrainę, sport nie może być obojętny. Tylko wspólne, twarde i jednomyślne stanowisko ma moc oddziaływania. Pokój, solidarność, poszanowanie praw człowieka to wartości nadrzędne w Ruchu Olimpijskim i sporcie. Stanowisko Polskiego Komitetu Olimpijskiego jest jednoznaczne – rosyjscy i białoruscy sportowcy oraz ich sztaby nie powinni brać udziału w międzynarodowych zawodach sportowych. Taką decyzję przedstawiłem na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego EOC – powiedział Prezes PKOl, Andrzej Kraśnicki.

Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki

1 marca odbyło się zdalne posiedzenie Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich. Tematem spotkania władz EOC był udział reprezentacji Rosji i Białorusi w zbliżającym się XV Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy (EYOWF) w Vuokatti (Finlandia), który odbędzie się w dniach 20-25 marca 2022.

Biuro Komunikacji PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora