EYOF w Vuokatti ponownie przełożony!

Zimowa edycja Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF) w fińskim Vuokatti została przełożona z grudnia 2021 roku na marzec 2022 roku. Powodem przeniesienia imprezy jest trwająca pandemia Covid-19.

Po konsultacjach z Fińskim Komitetem Olimpijskim oraz organizatorami EYOF Vuokatti decyzję o przełożeniu zawodów podjęło Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich. Nowa data imprezy dla sportowców w wieku 14-18 lat to 20-25 marca 2022 roku. 

Decyzja podyktowana była przede wszystkim trwającą pandemią Covid-19. Ponadto trzymiesięczne opóźnienie zapewni bardziej optymalne warunki pogodowe na północy Finlandii, co z pewnością wpłynie na korzyść dla narciarzy i snowboardzistów oraz zoptymalizuje koszty wynikające z konieczności naśnieżania tras i stoków startowych. 

W wyjątkowej sytuacji znaleźli się hokeiści. Aby umożliwić udział najlepszym reprezentantom Europy postanowiono, że turniej hokeja na lodzie chłopców odbędzie się w grudniu 2021 roku, zgodnie z pierwotnym planem. Wszystkie inne sporty, w tym hokej na lodzie dziewcząt, zostaną przełożone na marzec 2022 roku. Organizatorzy zapewniają jednak, że dołożą wszelkich starań, aby powiązać te rozgrywki z resztą wydarzeń zaplanowanych w nowym terminie. 

Szacuje się, że do Vuokatti przyjedzie około 1800 młodych sportowców z 48 Europejskich Komitetów Olimpijskich, którzy będą rywalizować w dziewięciu dyscyplinach. W programie sportowym znajdzie się: narciarstwo alpejskie, biathlon, hokej na lodzie, snowboard, narciarstwo biegowe, skoki narciarskie, short track, łyżwiarstwo figurowe i kombinacja norweska.

Dzięki włączeniu hokeja na lodzie dziewcząt EYOF w Vuokatti będzie najbardziej zrównoważoną pod względem płci edycją imprezy. 

EOC/Biuro Komunikacji PKOl

Foto: Tomasz Piechal/PKOl