Olimpizm – dla ciała i ducha

Dzięki współpracy z Kinder Joy of moving wydaliśmy nową edycję publikacji edukacyjnej „Błyszczący Sterowiec. Pierre de Coubertin o sporcie i olimpizmie”. Opowieść o twórcy nowożytnych igrzysk olimpijskich jest w niej punktem wyjścia i zaproszeniem do dalszej podróży po świecie olimpijskich ideałów i wartości, które odkrywamy m.in. dzięki przytoczonym historiom olimpijczyków.

Za każdą ideą, która niesie pozytywną zmianę dla całego świata stoi często wielki wizjoner -geniusz, który ma odwagę realizować marzenie w skali makro. Tak samo było z Pierrem de Coubertin (1863-1937) – francuskim pedagogiem i humanistą, gigantem swoich czasów. Jego fascynacja odrodzoną, dzięki odkryciom archeologicznym, ideą igrzysk w starożytnej Grecji oraz przekonanie o konieczności zreformowania systemu edukacji poprzez włączenie sportu do programu nauczania zaowocowały wizją stworzenia największego na świecie święta sportu. Pokojowa rywalizacja zawodników ze wszystkich kontynentów, oparta na uniwersalnych ideałach przyjaźni, szacunku, braterstwa, dążenia do doskonałości – miała dać przykład całemu światu.

Po przeszło 125 latach odbywania się nowożytnych igrzysk olimpijskich te założenia okazały się ponadczasowe i uniwersalne. W czasach kiedy młodzież tak bardzo potrzebuje pozytywnego wzmocnienia i autorytetów, przypominanie o ludziach pełnych pasji, których marzenia unoszą się wysoko – jak tytułowy sterowiec –  a jednocześnie są uosobieniem wartości etycznych w sporcie – jest bardzo potrzebna. Ponadto utrzymywanie zdrowia fizycznego i psychicznego dzięki aktywności, odpowiedzialność i zaangażowanie społeczne, dbałość o jakościową edukację – czyli wszystkie elementy bliskie idei olimpijskiej – okazały się ważne i potrzebne także w obliczu pandemii koronawirusa, która zrewidowała nasze życiowe priorytety i przeorganizowała rzeczywistość.  

„Błyszczący Sterowiec…” to publikacja pięknie ilustrowana, napisana lekkim językiem, o ogromnym potencjale – może stać się kanwą konspektu lekcji, scenariusza przedstawienia teatralnego, zainspirować do organizacji konkursu czy wystawy. Warto wspomnieć, że dużo wątków w książce traktuje o związkach sportu i sztuki. Pozycja ta może okazać się szczególnie cenna dla młodych olimpijczyków, którzy mogą traktować ją jako przewodnik po świecie olimpijskich wartości i ideałów. Ważne, by być przygotowanym do zawodów nie tylko pod kątem fizycznym, ale być w pełni świadomym wagi wydarzenia, w którym się uczestniczy i społecznej odpowiedzialności sportu. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Publikacja dostępna w języku polskim i angielskim.