Gangwon 2024: ostatnia grupa odebrała nominacje

W piątek wieczorem w młodzieżowej wiosce olimpijskiej ostatnia grupa polskich sportowców odebrała nominacje do Młodzieżowej Reprezentacji Polski na IV Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Gangwon 2024. Byli to przedstawiciele kombinacji norweskiej i biegów narciarskich.

To ostatnia grupa polskich młodych olimpijczyków, która dotarła do Korei Południowej i ostatnia, która będzie nas reprezentować w młodzieżowych igrzyskach. Pozostali członkowie biało-czerwonej ekipy opuścili już Gangneung i niektórzy są już w Polsce, a część z nich udała się na kolejne ważne zawody sezonu.

W piątek 26 stycznia wieczorem w wiosce odbyło się ostatnie ślubowanie. Z rąk 5-krotnej olimpijki i 2-krotnej medalistki olimpijskiej w łyżwiarstwie szybkim – Katarzyny Bachledy-Curuś powołania do Młodzieżowej Reprezentacji Polski odebrali: kombinacja norweska – zawodnicy Kacper Jarząbek i Piotr Nowak oraz trener Szczepan Kupczak i Wiktor Kubiński (serwis); biegi narciarskie – zawodnicy Julia Rucka, Laura Wantulok, Klaudia Radomyska, Karol Stachoń, Antoni Żółkiewski i Jan Zwatrzko, trener Paweł Klisz oraz Kacper Antolec, Kacper Janowski, Piotr Skowron, Włodzimierz Waluś (wszyscy serwis).

Słowa roty przysięgi w imieniu zawodniczek i zawodników odczytała biegaczka narciarska Julia Rucka. Z kolei w imieniu trenerów i osób towarzyszących Szczepan Kupczak – trener kombinacji norweskiej, dwukrotny medalista Zimowej Uniwersjady (złoto i brąz), uczestnik mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, medalista mistrzostw Polski w kombinacji norweskiej, dwukrotny uczestnik Zimowych Igrzysk Olimpijskich (PyeongChang 2018, Pekin 2022).

Kombinatorzy norwescy w Korei wystartują tylko raz. Chłopy rywalizację na skoczni normalnej i biegu na 6 km rozpoczną w poniedziałek o 12:40 czasu miejscowego (4:40 czasu polskiego) serią skoków. Decydujący o medalach bieg na 6 km rozpocznie się o 15:40.

Biegaczki i biegacze narciarscy na starcie staną kilka razy. Pierwsze zawody mają zaplanowane także na poniedziałek. Dziewczęta kwalifikacje sprintu stylem dowolnym rozpoczną o 10:30 czasu miejscowego (2:30 w Polsce), a chłopcy o 11:05 (3:05). Finały zaplanowano na 13:45 (5:45) – dziewcząt i na 14:00 (6:00) – chłopców.

Biegacze narciarscy wystartują jeszcze 30 stycznia – 7,5 km st. klasycznym (dziewczęta i chłopcy) oraz 1 lutego – sztafeta mieszana 4×5 km. Tego dnia wieczorem (piątek) odbędzie się także uroczysta ceremonia zamknięcia IV Zimowych Młodzieżowych Igrzyska Olimpijskich Gangwon 2024.

Tomasz Piechal/PKOl
Fot.: Szymon Sikora/PKOl