IE 2023: znamy kadry w skokach w skokach narciarskich

Polski Związek Narciarski przedstawił kadrę kobiet i mężczyzn w skokach narciarskich, która reprezentować będzie Polskę na III Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska 2023, które rozpoczną się już za 20 dni.

W obu reprezentacjach znaleźli się polscy olimpijczycy Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Wśród nich są przede wszystkim nasi medaliści olimpijscy: Kamil Stoch, który na swoim koncie ma 3 złote medale indywidualne i 1 brązowy z konkursu drużyn – zdobywane w Soczi 2014 (2 złota) i PyeongChang 2018 (złoto i brąz) oraz Dawid Kubacki z dwoma medalami – brąz drużynowo z PyeongChang 2018 i także brąz zdobyty indywidualnie podczas ostatnich ZIO Pekin 2022. Ponadto w męskim składzie jest Piotr Żyła – olimpijczyk, ale także mistrz czy medalista mistrzostw świata. Podczas ZIO w Pekinie Polskę reprezentowali także: Nicole Konderla i Paweł Wąsek.

W kadrze kobiet na IE 2023 znalazła się także Pola Bełtowska, która miała już styczność z imprezami sportowymi na olimpijskim poziomie. Pola to srebrna medalistka tegorocznego XVI Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF) Friuli Venezia Giulia 2023 – srebro z konkursie drużyn mieszanych (NH).

Rywalizacja skoczkiń i skoczków narciarskich w ramach Igrzysk Europejskich będzie się odbywała na obiektach w Zakopanem od 27 czerwca do 1 lipca. Arenami zmagań będą Średnia i Wielka Krokiew.

Jak informuje PZN, w ramach igrzysk europejskich rozgrywanych w Zakopanem do rozdania będzie pięć kompletów medali. Na skoczni normalnej odbędą się konkursy indywidualne kobiet i mężczyzn oraz zawody drużyn mieszanych, natomiast na obiekcie dużym zaplanowane są zawody indywidualne pań i panów.

W składzie reprezentacji Polskiego Związku Narciarskiego na to wydarzenie powołanych zostało pięć skoczkiń oraz sześciu skoczków. W konkursach indywidualnych każda z drużyn będzie miała prawo do wystawienia pięciu zawodników. W składzie męskiej reprezentacji Polski planowana jest wymiana zawodników pomiędzy konkursami.

Kadra kobiet

Nicole Konderla (KS AZS AWF Katowice)
Anna Twardosz (KS AZS AWF Katowice)
Paulina Cieślar (KS AZS AWF Katowice)
Wiktoria Przybyła (SS-R LZS Sokół Szczyrk)
Pola Bełtowska (AZS Zakopane)

Kadra mężczyzn

Dawid Kubacki (TS Wisła Zakopane)
Kamil Stoch (KS Eve-nement Zakopane)
Piotr Żyła (Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe)
Paweł Wąsek (Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe)
Aleksander Zniszczoł (Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe)
Kacper Juroszek (KS AZS AWF Katowice)

PZN/PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora