Światowy Dzień Roweru

Światowy Dzień Roweru obchodzony jest corocznie 3 czerwca. Rower to nie tylko tani środek transportu dla małych i dużych, sprzęt do wyczynowego uprawiania różnego rodzaju kolarstwa, ale także obiekt historyczny – znak czasu.

 

Do wielkich entuzjastów rekreacyjnego kolarstwa należał Bolesław Prus, przekonał do cyklizmu Stefana Żeromskiego, a w 1894 roku został honorowym członkiem Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.

Trzy lata później w szeregi WTC wstąpił Henryk Sienkiewicz. W przemowie inauguracyjnej powiedział: Ponieważ fortuna kołem się toczy, jest zatem cyklistą – niechże więc jako cyklista sprzyja naszemu Towarzystwu.

Henryk Sienkiewicz i Bolesław Prus w liście okolicznościowym skierowanym do WTC, życzył Towarzystwu tak tanich rowerów, ażeby nawet najskromniejszy pracownik mógł zdobyć się na kupno tej szacownej machiny oraz tak dobrych zwyczajów, ażeby każdy cyklista mógł przynajmniej tydzień w ciągu lata poświęcić na przejażdżkę po kraju.

Jedną z pierwszych polskich cyklistek była warszawianka Karolina Kocięcka (ur. 1875), która brała udział w wyścigach szosowych i wygrywała z mężczyznami. W 1901 roku przejechała na rowerze trasę z Warszawy do Petersburga w 12 dni.
12 kwietnia 2018 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję o obchodzeniu – Światowego Dnia Roweru w dniu 3 czerwca.

Rezolucja ONZ podkreśla, że rower powinien być postrzegany jako środek, który wspiera zrównoważony rozwój, wzmacnia edukację, w tym wychowanie fizyczne dzieci i młodzieży, zapobiega chorobom, promuje zdrowy tryb życia, tolerancję, wzajemne zrozumienie szacunek oraz ułatwia społeczną integrację i promuje kulturę pokoju.  

Inicjatorem święta był polski socjolog, prof. Leszek Sibilski, wykładowca Montgomery College w Stanach Zjednoczonych. Jako były kolarz torowy i członek młodzieżowej kadry Polski, chciał promować rower w wyjątkowy sposób.

Dzień ten jest idealną okazją, aby przypomnieć sobie o korzyściach płynących z jazdy na rowerze, promować aktywność fizyczną i wspierać ochronę środowiska.  Rower to nie tylko doskonały środek transportu, ale także sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, cieszenie się przyrodą i odkrywanie nowych miejsc.

Polski Komitet Olimpijski oraz Towarzystwo Olimpijczyków Polskich uznają uniwersalność pomysłu oraz jego popularność i szeroki zasięg społeczny, chcą zachęcić rodziny, a także środowiska szkolne i sportowe do podjęcia inicjatywy, która polegać będzie na zorganizowaniu autorskiego wydarzenia rowerowego w dniu 3 czerwca. 

Zachęcamy do pokonywania kilometrów na rowerze oraz wysłania relacji na adres [email protected].